Sosyal Bilgiler 7. Sınıf Çalışma Kitabı Neden Toplatıldı?

Eğitimde bu sene radikal değişimlere imza atan hükümetten önemli bir adım daha geldi: Sosyal Bilgiler 7. Sınıf Kitabı acil olarak toplatıldı. Alınan bu kararın arkasında ilginç bir olay var. 7. Sınıf Sosyal Bilgiler kitabı neden toplatıldı? Toplatılmasının ardında ne sebep var?

Sözcü’nün haberine göre okul müdürlerinin de aralarında bulunduğu WhatsApp grubunda “acil olarak” geçen bildirimde kitapların derhal toplatılması kararı alındı. Kitapların ilçelerin ve okulların depolarında saklanılması ikazı yer alırken en kısa sürede başka bir ders kitabının gönderileceği belirtildi.

İlginizi Çekebilir:  Güneş Gazetesi Hakkari'deki 4 Şehidimizi İmamoğlu'na Bağladı: Mutlu Musun Ekrem?

Neden Toplatıldı?

Kitabın “Basın Özgürlüğü” kısmında çok ilginç bir bölüm yer alıyor. Çalışma kitabında basın özgürlüğü ile alakalı bir metnin ve metinle alakalı soruların yer aldığı bölümde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 28. madesine ve olası senaryosuna yer verilmiş. Senaryo şu şekilde;

İlginizi Çekebilir:  Muharrem İnce’nin Tatanka İsimli Şiir Kitabı

Bir ülkede iktidara tek başına gelen parti, bir süre sonra basının, kurdukları hükümet hakkında sürekli yolsuzluk haberleri yapmasından rahatsız olur. Anayasa’yı değiştirecek güce sahip olmalarından faydalanarak Anayasa’ya basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler koyarlar ve kendi izinleri olmadan yapılan haberlere sansür uygularlar. Artık yolsuzluk haberleri yayınlanmadığını bilen kötü niyetli kişiler daha da fazla yolsuzluk yapınca yaşanan ekonomik kriz ülkeyi bir kaosa sürükler.

İlginizi Çekebilir:  T.C İbaresinin Yeniden Kullanılmasına İlişkin Önerge: AKP Ret; MHP ve HDP Çekimser

Ardından öğrencilere yöneltilen sorular da şöyle;

Niccolo Machiavelli’nin Prens kitabının bir tür tezahürünü gördüğümüz ülkemizin giderek tezahürden çıkıp birebir aynısını yaşadığını üzülerek söylemekten başka elimizden hiçbir şey gelmiyor. Prens, ne ister? Kendisine muhalif olan her şeyi. Gücünü kısıtlayan her otorite onun düşmanı: Örneğin medya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri