Gömülü Diş Çekimi Sonrası Diş Fırçalama

Gömülü diş çekimi sonrası diş fırçalanır mı, gömülü diş çekimi sonrası diş fırçalamak zararlı mı? Daha önceki yazılarımızda gömülü diş çekimi ile alakalı olarak çeşitli konu başlıklarında söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca gömülü diş çekimi sonrası diş fırçalama konusundan söz edeceğiz.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Diş Fırçalama

Gömülü dişi olan ve bunu çektirip kurtulmak isteyen ancak korkusunu yenemeyen kişiler ile gömülü dişini çoktan çektirenler ve akıbeti merak edenlerin en çok merak ettikleri soruların başında dişlerin fırçalanıp fırçalanmayacağı yer alıyor. Bu soruya şöyle cevap verelim: Dişlerin fırçalanması, gömülü dişin üzerindeki dikişlere zarar verebilir. Bunun yerine doktorunuzun size verdiği gargara ilacını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Evet, gömülü diş çekimi sonrasında kesinlikle ama kesinlikle dişlerinizi fırçalamayın. Diş sağlığınız için belki bir hafta sizin büyük bir sorun oluşturmayabilir ancak olası bir iltihaplanma ya da dikişlerin zarar görmesi durumunda başınız çok daha büyük bir derde girebilir. Bu nedenden dolayı dişleriniz fırçalamaya bir hafta ara verin. Bir hafta geçtikten ve dikişleriniz alınıp, operasyon geçirdiğiniz yer tamamen iyileştikten sonra dişleriniz fırçalamaya başlayabilirsiniz. Diş fırçalamaya başladığınızda da yine temkinli ve ihtiyatlı olmayı elden bırakmayın. Dikişlerin olduğu yerden daha hafif geçin.

Gömülü diş çekimi sonrasındaki ilk birkaç gün ve genel olarak bir hafta oldukça sıkıntılıdır. Yediğinize, içtiğinize, hareketlerinize ve dahi her şeyinize dikkat etmeniz gerekecek. Sağlığınız için doktorunuzun verdiği tavsiyeleri harfiyen uygulayın ve bunların hiçbirinin dışına çıkmayın. Bu sayede bu sıkıntılı süreci en kısa sürede atlatabilirsiniz.

Defalarca söylediğimiz gibi sağlık, bu dünyada kıymeti en fazla olan şeydir. Her ne kadar gömülü diş çekimi basit görünse de en nihayetinde bir cerrahi işlemdir ve dikkat edilmesi gerekir. Bu süreci en kısa ve en iyi bir şekilde atlattıktan sonra tekrar eski alışkanlıklarınıza, sigara için söylemiyoruz, dönebilirsiniz. Ancak özellikle 1 hafta kendinize iyi bakmanız hatta çok iyi bakmanız gerekecek. Kendinizi ağır ve hareketli işlerden sakının. Şimdiden geçmiş olsun, sağlıklı ve neşeli günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle