Deyimler ve Atasözleri

Göz Dikmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Göz dikmek deyiminin anlamı nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerin anlamlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca göz dikmek deyiminden söz edeceğiz.

Göz Dikmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Bir şeyi ele geçirme, başarma ya da elde etme isteğidir. Genelde bir hırs ve ihtiras sonucu verilen bir kararı belirtir. Genelde olumlu, motive edici anlama sahip olsa da olumsuz çağrışımlar yaratacak anlamlara da sahiptir. Örneğin bir şeyi başarmak isteğiyle bir hedefe gözünü dikmek, olumlu anlamdadır ancak bir kişinin sahip olduğu konuma, onu koltuğundan etmek amacıyla göz dikmek olumsuz bir anlama sahiptir. Bu yüzden kullanımı konusunda cümle içindeki genel havaya dikkat etmek gerekir.

Lügatte gözle ilgili sayısız deyimlerden biri göz dikmek. Gündelik hayatta da en sık kullandığımız ya da kullanımına şahit olduğumuz deyimler arasında yer alır. Bir başarı sağlamak için öncelikle gereken iradedir. Yani önce bir şeyi başarma iradesine, sabrına ve bu yolda metanetli olabilecek fıtrata sahip olmak gerekir. Sadece hırs insanı başarıya ulaştırmaz. Örneğin edebiyatımızdaki ”kifayetsiz muhteris” deyimi tam da bu durum için kullanılan bir deyimdir. Kifayetsizseniz ve yeteneğiniz yoksa o işte istediğiniz kadar hırslı olun sadece patinaj çekersiniz ve enerjiniz bittiğinde elde ettikleriniz sizin için bir hayal kırıklığı olabilir. O yüzden gözünüzü bir hedefe dikerken hedefin gerektirdiği şartları da taşımaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds