Görme Engelliler İçin Alışveriş

Görme engelliler için yaşam oldukça zor. Özellikle ülkemizde görme engelliler için hususi bir kayda değer çalışma yok. Görmezden geliniyorlar demek her ne kadar ağır olsa da görme engelliler için ülkemiz bir hayli az imkan sunuyor. Sadece devlet değil özel sektör de buna dahil. Mesela neredeyse hiç sunulmayan bir şeyden bahsetmek istiyorum: Görme engelliler için alışveriş.

Gözlerinizi kapatın ve bir mağazaya gittiğinizi düşünsenize. Alacağınız herhangi bir ürünün ne özelliğini, ne kumaşını ne de neye benzediğini, fiyatının ne olduğunu, hangi beden olduğunu siz sormadan söyleyen hiçbir kimse yok. Haliyle alışveriş sizin için büyük bir külfete dönüşüyor.

Bir ara LC Waikiki’de sesli barkod okuyucu tarzı bir yenilik vardı. Ki LC Waikiki’nin bu uygulaması görme engelliler için büyük bir devrim niteliğindeydi. Fakat LC Waikiki’den başka Türkiye’de bu tür bir uygulamaya kalkışan herhangi bir mağaza olmadı diye biliyorum.

Aslında yapılması gereken şey çok basit. Görme engelliler için “sesli barkod” tarzında bir şey olacak ve bu barkod görme engelli vatandaşların ürün hakkında bilmek istediklerini söyleyecek.

Görme engelliler için yapılacak böyle bir uygulama, onları çok daha mutlu edecektir. Öte yandan böyle bir uygulama sayesinde diğer marka ve kurumlar da kendilerine özgü uygulamalar geliştireceklerdir. Görme engelli vatandaşları topluma kazandırma ve onların engelini ortadan kaldırmak adına böyle bir uygulamanın oldukça yararlı olacağını düşünüyorum.

Zira “win-win” durumu var. Marka ya da kurumlar böyle bir uygulama yaptıklarında kendi mevcut itibarları da artmış olacak hem kendileri kazanmış olacak hem de müşterilerin beğenisini elde edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: