Vergi mi? Soygun mu?

Ülkemizde ekonominin çok iyi olduğunu söyleyenler de var Cumhuriyet tarihinin en kötü ekonomisinin bu dönemde olduğunu ifade edenler de var. İktidar yanlılarına sorsanız elbette ekonominin çok iyi olduğunu söyleyecekler. Yine aynı şekilde “koyu bir muhalife” sorsanız o da ekonominin rezalet olduğunu söyleyecektir. Ülkedeki ekonominin durumunu alınan vergilere göre kıyasladığımızda Türkiye bir vergi cehennemi. Her üründe inanılmaz vergiler var ki son vergilerle makarona bile zam geldi. Şimdi bunlar vergi mi soygun mu?

Alkol

Hükümetin alkol yasağı getirmesinin ardından alkol satışında azalma oldu mu? Öyle bir istatistik olsa çok iyi olurdu fakat kayda değer herhangi bir istatistik yok. Devletin en çok vergi aldığı kalemlerden biri alkol.

Sigara

Eğer sigara içen biriyseniz devlete karşı en büyük katkıyı siz veriyorsunuz. Zira bir paket sigaranın içindeki 20 sigaranın 16’sı vergi. Bir paket sigara alan vatandaş sadece sigara içmiyor, vergiyi de bir güzel içiyor. En ucuz sigara 9-10 bandında.

İlginizi Çekebilir:  Yanlış Anlatma ve Yanlış Anlaşılma Meselesi

Telefon

Hükümetin şark kurnazlığı mıdır, başka bir şey midir bilinmez ve adına ne dense eksik kalacak bir hadise yaşandı geçtiğimiz günlerde. Devlet SMS ve konuşmalardaki vergiden kısıp internet üzerindeki vergiyi artırdı. Zira bu dönemde internet kadar iyisi var mı? Herkes internet kullanıyor?

Akaryakıt

Devletin yine keriz silkelediği yerlerden biri akaryakıt istasyonlarıdır. Gerek IRU gerekse diğer araştırma şirketleri ve kuruluşların istatistiklerine baktığımız zaman bu gerçek karşımıza çıkıyor. Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkelerden biriyiz. Yıl sonunda 6 lira olmazsa iyi.

İlginizi Çekebilir:  Argüman Kabızlığı

Devlet, dalga geçer gibi şöyle birtakım işlere de imza attı ve bunlar hakikaten ilginç.

1-) Sigara fiyatlarının artık çığrından çıkması sonrasında vatandaş çareyi tütün ürünleri kullanımında buldu. Sonra devlet ne yaptı? Bandrolsüz tütün içen ve tespit edilen kişiler için 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası uygulamasını devreye soktu.

2-) Alkol fiyatlarının yine sigara gibi fahiş olmasından dolayı vatandaş etil alkole yöneldi ve etil alkol satışı adeta patladı. Devlet ne yaptı? Vatandaşın kendi içkisini kendisinin yapmasına izin vermeyip etil alkolün kimyasını değiştirdi.

Şimdi bunlar “sen rahat dur” ben seni bir güzel soyacağım. Ne kadar karşı çıksan da bu olacak demek değil mi? Soygunun katmerlisi, daniskası, alası.

Hee vermeye gelince hiçbir şey yok. Enflasyon oranında zam verilecek dediler millet bunu “ooo çok iyi çok iyi” diyerek karşıladı. Halbuki enflasyon oranında zam demek ben sana bir kuruş bile zam yapmadım demekti. Neyse ki bilenlerin tepkisini çekmemek adına %14-15 gibi bir zam yaptılar.

İlginizi Çekebilir:  Yumuşak Güç: Eğitim

Köprülere değinmek istemiyorum bile. Korkunç fiyatlar. Yahu köprüden geçiş ücreti 8.75 olabilir mi? Siz bu arabası olan insanlardan ne istiyorsunuz? Bir çalışan Avrupa’dan Anadolu’ya ya da Anadolu’dan Avrupa’ya iş için gittiğinde neden köprüden geçtiği için 8.75 ödesin. Hem her 8.75 ödeyen zengin mi?

Bir insan eğer çalışıyorsa ve arabası varsa, sigara içiyor ve alkol tüketiyorsa, cep telefonu varsa devletin en sevdiği insan bu insandır. Ee vergi alınmıyor ki soygun yapılıyor: Soygun.

Velhasıl ağam bizle eğleniy!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara