Felsefe

Gündelik Bilgi Nedir?

Gündelik bilgi, hayatı kolaylaştırmak ve hayata pratiklik kazandırmak için öğrenilen ya da bilinen bilgilerin tümüne nedir. Gündelik bilginin özellikleri şunlardır;

– Deneyimlere dayalıdır.
– Özne, nesne arasındaki duyu ve algılara dayalıdır.
– Olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi bulunur.
– Sezgilere dayalıdır.
– Yanılma payı vardır.
– Olaylar arasında bağ kurarak elde edilir.
– Teknik bilgiye veri sağlar.
– Günlük yaşamı kolaylaştırır.

Gündelik bilgi, deneyimlere dayalı olduğundan dolayı ona bütünüyle yanlış diyemeyiz. Gündelik bilgi yukarıda da bahsedildiği gibi teknik bilgiye veri sağlar. Buna simyanın gelişerek kimyaya ortama hazırlamasını örnek olarak verebiliriz.

Gündelik bilginin en temel ve önemli özelliği, gündelik hayatta yaşanılan olaylar vasıtasıyla sorunlara alternatif çözüm üretmektir. Öte yandan gündelik bilgi bunu yaparken bilimsel bilgi gibi deney ve gözlemlerden yararlanmadığı için yanılma payı vardır.

Gündelik bilginin insan aklı ve duyuları ile şekillendiğini belirtmekte fayda vardır. Neden sonuç ilgisine dayanan gündelik bilgi çoğu zaman nedensellik ilkesinin gerçeği birebir yansıtmama özelliği ile karşı karşıya gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds