Güvenlik Soruşturması Nedir? Güvenlik Soruşturmasında Nelere Bakılır?

Güvenlik soruşturmasında nelere bakılır? Memur adayları için işe alım sürecinde mülakattan sonra en kritik aşama güvenlik soruşturmasıdır. Bu güvenlik soruşturmasında çok kapsamlı bir araştırma yapılır ve kişinin söz konusu memurluk için uygun olup olmadığına kanaat getirilir. Sıradan B sınıfı bir memurluk için güvenlik soruşturması detaylı olmasa da kaymakamlık gibi bir memurluk ya da hakimlik/savcılık gibi bir memuriyette güvenlik soruşturması uzun ve detaylı olabilir.

Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer?

Güvenlik soruşturması, memurluk tipine göre değişiklik gösterebilir. Güvenlik soruşturması için ortalama süre ise 2 ay ile 6 ay arasında değişmektedir.

Güvenlik Soruşturmasında Nelere Bakılır?

Güvenlik soruşturmasında bakılan ve en çok dikkat edilen konuları aşağıdaki şekilde derledik.

1-) FETÖ ile Bağlantılı Olma

Güvenlik soruşturması kapsamında bakılan ve en çok dikkat edilen nokta kişinin FETÖ ile bağının olup olmamasıdır. Özellikle hükümetin bu konuda oldukça hassas olduğunu belirtmekte fayda var. Daha önce FETÖ’nün dershanelerine gitmiş, örgütün çeşitli kurum ve kuruluşlarında çalışmış olan kişilerin, en ufak bir bağlantısı olması halinde memurluk için kadroda düşünülmez.

2-) Sosyal Medya

Güvenlik soruşturmalarında son dönemde artan trend; sosyal medya. Bu mecralarda attığınız, gönderdiğiniz, beğendiğiniz, takip ettiğiniz ya da yorum yaptığınız her şey çok önemli. Hesaplarında anormal hareketler sergileyenler ya da hükümetin aleyhinde görüşler barındıran kişiler için memurluk yüksek ihtimalle olmayacaktır.

3-) Borç ve Hesap Hareketleri

Devlet, güvence altına alacağı kişilerin borcu olup olmadığını kontrol eder. Kişinin ne kadar, kime borcu var. Küçük meblağlar ya da kredi kartı borcu bu konuda çok önemli olmasa da yüksek borç oranları güvenlik soruşturmasında önemli bir kriter olarak sayılabilir.

Bu üç önemli kriterin dışında önemli olan birkaç faktör daha var. Bu önemli faktörlere ayrı ayrı başlık açmak yerine bu faktörleri açıklamak daha doğru olacaktır. Örneğin sigortaya yansıyan kurumlar da bu açıdan önemli. Bir barda çalıştığınızı varsayalım. Sigortanıza da bu kurum yansımış olsun. Bu, gireceğiniz memurluk için eksi hanedir.

Ahir kelam, güvenlik soruşturması uzun ve sancılı bir dönemdir. Bu dönemde pek çok irtibatınız incelenir ve hiç beklemediğiniz bağlantılarınızdan dolayı elenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: