Haftanın En Güzel Günü: Cuma

Günlerin arasından belki de en güzeli bana göre. Bir müjdeci daha çok Cuma günleri. Çalışmanın stresinden, okulun kaygılarından kısa bir süre uzaklaşma en azından. Çalışırken de okurken de insanın üzerinde tatlı bir rehavetin oluşma sebebi. Bazen çabalayan, bazen salıveren öğrenciler için de, onların bazen üzdükleri bazen sevindirdikleri öğretmenleri için de, ara sıra boşlayıp vakti geçirmeye çalışan monoton memurlar için de Cuma günleri hep bir mutluluk kaynağı olmuştur.

Halbuki tabiat Cuma günlerini herhangi bir şekilde ayrı kılmamış. Ömrümüzü yıllara, senelere hatta saatlere ayırmak da aslında insanların uydurması. Fakat bu taksimatlar insan için her ne kadar suni olsalar da bazen kendi içlerinde özel anlamlar ifade edebiliyorlar. Bazı günler bazı saatler insanların gözünde haftanın diğer gününden ya da günün diğer saatlerinden daha  başka bir öneme sahip.

Kaldıralım bütün sunilikleri demek bir nevi çılgınca hareket sayılabilir çünkü yaşamımızı düzene sokan ve günleri birbirinden ayıran bu taksimatların olmaması durumunda günümüzün makine gibi işleyen toplumsal düzeninde büyük kargaşalara sebep olacağı muhakkaktır.

Evet, Cuma günleri de insanların uydurduğu günlerden sadece biri. Bana göre ise en güzel ‘uydurma’ gün. Bazen radyolarda -iş çıkışı otomobilde ve yahut otobüslerde sesini açtığımız o radyolarda- spikerlerin üzerine basa basa ‘haftanın son iş gününde’ diye başlayan cümleleri içimizde bazı duyguların harekete geçmesine sebep olmuyor mu? Her kesimden insan için mutluluk kaynağı. Çıkış, kurtulma ve uzaklaşma günü.

Çeşitli aktivitelerin planlandığı, vizyondaki sinemalara akın edileceği parkların ve bahçelerin dolup taşacağı hafta sonlarına Cuma gününden hazırlanılır. İnsan için de en güzel duygu bu olmalı. Kısa ve uzun vadede amaçları olması gereken insanın Cuma gününü kısa vadeli planları için ayırması gerektiğini düşünüyorum.

Haftanın tüm yorgunluğu Cuma günü omuzlarınıza binmiş olur. Bu günde sizden çokça performans beklentisi olmaz. Çalışıyorsanız eğer diğer günlerden daha az verimli olmanız Cuma gününün hatırına sayılır. Çoğumuzun öğrencilik hayatında Cuma günü zaten en kutsal gün konumundadır. Hele bir de lise ve ilkokulda İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında ‘iyi tatiller arkadaşlar’ı duyduysanız eğer o an müthiş bir huzur içerisindesinizdir.

İslam dininde ise Müslümanlar için özel kılınmış, tıpkı Cumartesi ve Pazar günlerinin diğer dinlerde özel kılındığı gibi. İslam dinine göre Müslümanlar için Cuma günü bir bayram havasında geçirilmesi gereken bir gün olmalıdır. Yani Müslüman için her hafta bayram olmalı Cuma günleri. Tabi bir de Cuma mesajları toplu olmayıp şahsi olsalar daha samimi olacak ama olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.