La Tahzen Ne Demek?

La tahzen nedir? Ne anlama geliyor? La Tahzen ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “la tahzen” kelimesinden söz edeceğiz.

La tahzen innallahe meâna. ”Üzülme, Allah bizimledir” anlamına gelen ayet.

La tahzen ayetinin Arapça yazılışı şöyledir:

لاَ تَحْزَنْ إِنَّ اللّهَ مَعَنَا

La tahzen ayetinin meali ise şöyledir:

Siz ona yardım etmezseniz hatırlayın o zamanı ki kâfirler, onu yurdundan çıkardıkları zaman yardım etmişti ona. O, iki kişinin ikincisiydi ancak ve hani ikisi de mağaradaydılar, arkadaşına, mahzun olma demişti, şüphe yok ki Allah, bizimle berâberdir. Şüphe yok ki Allah, ona mânevî bir kuvvet ve huzur vermişti ve onu, sizin görmediğiniz ordularla kuvvetlendirmişti ve kâfir olanların sözlerini alçaltmıştı, Allah’ın sözüyse zâten yüceydi ve Allah, her şeye üstündür, hüküm ve hikmet sâhibidir.

La Tahzen Hangi Sûre?

La tahzen, Tevbe sûresinin 40. ayetinde yer almaktadır.

Tahzen Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Tahzen: Kelimenin kökeni ”hazene”dir. Kelime ile aynı kökten türeyen sözcükler ise şöyledir.

Hazin: Üzüntü verici, acıklı, dokunaklı.

Mahzun: Üzgün kimse.

”La” Ne Demek? 

Arapça ”hayır” veya ”yok” anlamlarına gelen sözcüktür. Ezanda yer alan ”La ilahe illallah” cümlesindeki ”la”, cümleye ”Allah’tan başka ilah yoktur” anlamı katan kelimedir.

La Galibe İlallah 

”Allah’tan başka galip yoktur” anlamına gelen ayettir. Bu ayet İspanya’daki El Hamra Sarayı’ndaki bir duvara yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.