Ekonomi

Halka Arz İade Tutarı Ne Demek?

Önceki makalemizde halka arz işlemleri ile ilgili terimlerden bahsetmiştik. Bu makalemizde ise halka arz iade tutarı hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Şirketler SPK tarafından inceledikten sonra uygun görüldüğü takdirde halka arz için onay verir. Bu aşamadan sonra firma halka arz yapılacağını ilan etmektedir. Bunun için başvurduğunuzda belli bir miktarda para yatırırsınız. İade mantığı ise bu noktadan sonra başlıyor.

Halka arz kesinleştikten sonra hesabınıza ne kadar hisse yatırıldığı kesinleşir. Halka arz iade tutarı demek, bunun dışında kalan ve hesabınıza geri iade edilecek olan tutarı ifade etmektedir. Nasıl olsa iade edilir mantığıyla yüksek başvurular da bulunmak da mantıksız olabilmektedir. Bunun sebebi başvurunuzun hepsini onaylayabilirler. Böyle bir durumu da planınız bozulmuş olacaktır.

Sonuç olarak, hisse yatırımları esnasında başınıza gelebilecek tüm ihtimaller dikkatli bir şekilde göz önünde bulundurmalısınız. Aksi takdirde size yarardan çok zarar getirebilir. Buna benzer diğer ekonomi hakkında makaleler için sitemizin arama kısmını ya da ekonomi kategorimizi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi