Halkla İlişkilerin Geleceği Var mı? Halkla İlişkiler Nereye Gidiyor?

Halkla ilişkilerin Türkiye’de gerekenden az değer gördüğünü anlatmaya bu saatten sonra gerek yok. Gerek Sanayi Devrimi gerekse Sanayi Devrimi sonrasında hızla artış gösteren tüketim ve kitlelerin hızla değişen algı ve tüketim hedefleri Türkiye’de yeterince kavranmamıştır. Kurumlar ve halk arasında bir konumda yer alan Halkla İlişkiler için bu sefer ki konu başlığımız Halkla İlişkilerin geleceği ve halkla ilişkilerin nereye gittiği konusudur.

Halkla İlişkiler Nereye Gidiyor?

Klasik halkla ilişkiler ve geleneksel olarak devam eden Halkla İlişkiler, özellikle 2000’li yıllardan itibaren değerini kaybetmeye başlamıştır. Bilgisayar ve internetin insanların hayatında vazgeçilmez bir parça haline gelmesinin ardından sektör de bu yönde kendini yeniden güncellemeye gitti. Toplumu dijitalde kazanmak mottosu ile harekete geçen modern halkla ilişkiler, bu kapsamda sosyal medya ve dijital dünyayı takip etme yoluna girdi.

İlginizi Çekebilir:  İletişim Nedir? İletişim Kavramının Tanımı ve Özellikleri Nedir?

Anlık gelişen olaylar ve durumlar karşısında Halkla İlişkiler bir refleks olarak sosyal medyaya yönelmiştir. Günümüzde kurumsal markaların, şirketlerin, kriz iletişimlerinin, medya planlamalarının ve dahi pek çok şeyin ekseni, değişen ve her geçen gün değişen sosyal medya üzerine kurulmuştur.

Halkla İlişkilerin Geleceği Var mı?

Yapay zekanın her geçen gün farklı bir ürün, hizmet ve yenilikle karşımıza çıktığı günümüz dünyasında halkla ilişkilerin belirleyici bir rolünün olup olmadığı son zamanlarda sektörün önde gelen tartışma konularından biri haline gelmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Reklamın İyisi Kötüsü Olmaz Anlayışı Doğru mu?

Yapay zekanın her ne kadar tahmin edilemez sektörlere adım attığını ve ilerleyen süreçlerde de adım atacağını bilsek de halkla ilişkilerin ömrü oldukça uzun gözüküyor demek büyük bir hata olabilir.

Bir yapay zeka, gereken malzeme ve data verildiğinde kurgu yazabilecek seviyeye ulaşmıştır. Haliyle yapay zekaların ilerleyen süreçlerde halkla ilişkiler için oldukça önemli olan “bilgi” kavramını baştan sona değiştirebilir ve bunun hududu henüz belli değil. Araştırmalar, yapay zekanın kapasitesinin sanıldığından çok daha fazla olduğunu ifade ediyor.

İlginizi Çekebilir:  İntranet Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu ise tamamen mekaniksel bir yapının, hedef kitle, portföy gibi belli başlı konularda mükemmele yakın sonuçlar vermesi demek. Özetle ilerleyen süreçlerde yapay zeka, halkla ilişkiler sektörünü de bitirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara