Haluk Kırcı Kimdir? Kimleri Öldürdü?

Haluk Kırcı,1959, Erzurum, 9 Ekim 1979 günü Bahçelievler olayında yedi Türkiye İşçi Partisi üyesi genç insanı öldürmekten sorumlu olarak hüküm giyen ve 28 Mayıs 2011 tarihinde tahliye edilen şahıstır. 

Kırcı, 1959 yılında Erzurum bölgesinde doğdu. Ülkücü bölgelerde “İdi Amin” lakabı ile tanınır. 9 Ekim 1979 günü Ankara’nın Bahçelievler bölgesinde yedi Türkiye İşçi Partisi sorumlularının öldürülme eylemlerinin sorumlusu olarak kendisi hakkında arama kararı çıkartıldı. 13 Nisan 1989’da Bahçelievler katliamı olayında idama mahkum oldu. 17 Temmuz 1989 tarihinde Bursa Cezaevi’nde ki açık görüşte, üstünde “Ali Ekinci” çakma kimliği ile firar girişiminde bulundu. 

Çıkarılan infaz yasasından yararlandı ve 27 Nisan 1992 tarihinde Bursa Cezaevi’nden şartlı bir şekilde olarak tahliye edildi. Fakat her idamı için ayrı hesaplanması gereken vakit henüz tamamlanmadığından tekrar bir aranmaya başlandı. Kırcı firarda iken 2 Ağustos 1992’de Erzurum bölgesinde evlendi. Nikâh şahitliğini zamanın Erzurum Valisi Mehmet Ağar yaptı.26 Ocak 1996’da İstanbul’da tekrardan yakalandı ve tekrar aynı gün içinde firar etti. O dönemki emniyet müdürünün bu firarda oldukça yardımlarının olduğu iddia edilmektedir. Kırcı, sağlık sektöründe faaliyet göstermekte olan çok sayıda şirket ile ortak oldu. 11 Ocak 1999’da, İstanbul terörle mücadele ekiplerinin kurduğu bir operasyonu ile yakalandı. 9 Şubat 1999’da İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanmaya başlanmıştır. 

İlginizi Çekebilir:  Hüseyin Avni Danyal Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Eşi? Oynadığı Diziler?

Ömer Lütfü Topal infazından beraat eden Kırcı, Susurluk çetelerine üye olmak olayından 5 yıl hapse zorunlu oldu.19 Mart 2004’de ikinci kez yanlış bir olay ile tahliye edilen Haluk Kırcı, Bahçelievler’de infaz edilen öğrencilerin avukatlarının itirazı üstüne aranıyordu. Yanlış infaz hesabı sebebiyle serbest bırakılan ve hemen ardından kaçtığı Ukrayna’da tekrar yakalanan Haluk Kırcı, sorgusundan hemen sonra kesinleşmiş hapis cezaları sebepleriyle 5 Şubat 2005 günü Kartal Cezaevi doğru gönderildi. 29 Mayıs 2010 tarihinde tahliye oldu ve 9 Şubat 2011 tarihinde ise tekrar tutuklandı. 5 Şubat 2014 tarihinde ise tekrar yeniden tahliye oldu. 

İlginizi Çekebilir:  Feyza Altun Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Ne İş Yapıyor?

Alparslan Türkeş’in ölümü üzerine kendisinin ve yakın dostlarının yaşadıklarını kodlama adlarla “Çapraz Biçildi İsyanlarım” kitabında oldukça anlatmıştır. Kitaptaki Musa, Cumali, Hamdi ve Kemal adlı şahısların Haluk Kırcı, Muhsin Yazıcıoğlu ve Abdullah Çatlı oldukları iddia edilerek, öne sürülmektedir.

Haluk Kırcı ile İlgili Aramalar 

İlginizi Çekebilir:  Gizem Barlak Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Sevgilisi Var mı?

Google’da Haluk Kırcı ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı: haluk kırcı iyi parti, haluk kırcı sedat peker, haluk kırcı muhsin yazıcıoğlu, haluk kırcı abdullah çatlı, haluk kırcı ekşi, haluk kırcı sözleri, haluk kırcı belediye başkan adayı, haluk kırcı kurtlar vadisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara