Sağlık

Hamilelikte Kola İçilir mi?

Hamilelik dönemi her kadın için önemli ve fazlasıyla temkinli geçebiliyor. Zor geçen hamilelik günleri içerisinde bazen canınız asitli içecekler isteyebilir. Bu doğal durum karşısında bazı doktorlar asitli içecekler içmenizin oldukça zararlı olduğunu söylemektedirler. Çokça üzerinde durulabilen ve önerilmeyen bu durum, canınız çok fazla istese bile kontrolünüz altında olması gerekmektedir.

Asitli içeceklerden özellikle kola, bazı kadınların hamilelik sırasında istediği içeceklerdendir. Kola için diğer içeceklere göre daha fazla zararlı olduğunu ve kesinlikle tüketmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Konu hakkında yapılan bir araştırmaya göre, gazlı ve asitli içecek tüketen anne adaylarının kalp hastalıklarına daha yatkın olduğunu, olumsuzluklarla devamlı karşılaşabileceği tespit edilmiştir.

Özellikle gebelik sırasında oldukça fazla asitli içecek tüketirseniz düşük yapma riskiyle karşılaşabilirsiniz. O yüzden asitli ve gazlı içecekler yerine doğal, sade ve asitsiz içecekler içmenizi tavsiye ediyoruz. Hamilelikte kolanın yasaklanmasının ve zararlı olduğunun en büyük kanıtı ise vücuda alınan kafeinin direkt olarak bebeğe geçmesidir. Bu durum devamlı olarak yaşanırsa bebek zarar görebilir, normalden daha sağlıksız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.