Hammer’ın Osmanlı Devleti Hakkındaki Görüşleri

Osmanlı Devleti tarihçisi Hammer, Osmanlı Devleti hakkındaki görüşleri nelerdir? Daha önceki yazımızda Alman Mareşal görüşlerini yine burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Osmanlı tarihçisi Hanmer’ın Osmanlı Devleti hakkındaki görüşlerinden söz edeceğiz.

Osmanlı Devleti tarihçisi Hammer’in, Osmanlı Devleti hakkındaki görüşleri şu şekildedir:

“Osmanlı imparatorluğu, geniş bir imparatorluktur. Ve tarihî bakış açısıdan bakarsak, sonsuz ehemmiyet arz eder. Her zaman için kaderi, komşu Asya ve Avrupa imparatorlukları ile sıkı şekilde bağlı olmuştur. Baltık Denizi’nden Akdeniz’e, Büyük Britanya’nın uzak kıyılarından İskandinavya’ya, Cebelitarık’tan Nil şelâlelerine kadar bütün Avrupa ve Afrika devletleri üzerinde küçümsenmiyecek etkileri vardır. Bir devdir ki, güçlü kolları aynı zamanda hem Asya’yı, hem Avrupa’yı kavrar. Bütün imparatorluklar gibi bir gün düşerse, Asya, Afrika ve Avrupa’da bırakacağı enkaz, bu üç kıt’ayı kaplayacaktır… Osmanlı imparatorluğu, bugün bile, Bizans şevketinin zirvesinde iken hâiz olduğu genişlikten daha geniş ülkeleri elinde tutmaktadır.” (Histoire de l’Empire Ottoman, Paris, 1835, I, p. MI).

Joseph von Hammer-Purgstall Kimdir?

Joseph von Hammer-Purgstall, 9 Haziran 1774 tarihinde Avusturya’nın Graz şehrinde dünyaya gelen ve doğu dillerine ve kültürüne ait önemli eserleri Almancaya kazandırarak geniş yankı uyandıran ünlü bir tarihçidir.

1774 senesinde Avusturya’nın Graz şehrinde dünyaya gelen Hammer henüz 15 yaşındayken Viyana’da bulunan İmparatorluk Doğu Dilleri Akademisi’nde eğitim görmeye başladı. Bu eğitiminin ardından 5 yıl süreyle diplomatik tercümanlık eğitimleri aldı. Hammer, bu zaman zarfında Türkçe, Arapça, Farsça gibi doğu dillerinin yanı sıra İtalyanca, Latince ve Yunanca gibi dilleri de öğrendi. Hammer, dil zekası oldukça yüksek bir kişilikti. Öğrenmiş olduğu dillere edebiyatları ile hakim olan Hammer, eserleri tercüme ederken de zorluk çekmiyordu. 

Özellikle doğu dilleri ve doğu kültürüne ait olan eserleri Almancaya kazandırarak geniş yankı uyandıran Hammer’ın kabrinde yazan ismi Yusuf bin Hammer’dır. Ünlü tarihçi kabir taşını kendisi çizmiş ve İstanbul’daki ulemaların mezar taşlarından etkilenerek yapmıştır. Mezar taşının üzerinde ”Hüvelbaki” diye başlayan Arapça yazılar ”Rahman olan Allah’ın merhametine sığınan üç dilin tercümanı müverrih Yusuf bin Hammer” diye biter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir