Tezvirat Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Tezvirat nedir ve ne anlama geliyor? Tezvirat kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “tezvirat” kelimesinden söz edeceğiz.

Tezvirat Nedir? Ne Demek?

Tezvirat, isim.

Yalan dolan, olmayan şeyleri olmuş gibi göstermek, tezgah, tuzak veya üçkağıtçılık anlamlarına gelmektedir. Ara bozuculuk, kötülük yapmak amacıyla birilerinin arasını bozmak anlamına da gelir.

İlginizi Çekebilir:  Radikal Ne Demek?

Tezvirat Kelimesinin Kökeni

Tezvirat kelimesi, dilimize Arapçadan dilimize geçmiştir. Tezvir kökeninden gelen kelimenin sonundaki -at eki, çoğul anlamı katar.

Tezvirat Kelimesinin Kullanım Alanları

Tezvirat kelimesi, kullanımı eskiyen kelimeler arasındandır. Kelimenin cümle içindeki kullanımı aşağıdaki video ve alıntıda yer almaktadır.

Tezvirat Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Muhteşem ve muazzam bir eser. O günkü yoksul Türkiye’de on bin adet bastırılıp dağıtılıyor 1935-1936 arası. Şimdi bir tezvirat daha dolaştırıp duruyorlar: Efendim Atatürk bu işi Mehmet Akif’e yaptıracaktı ama Akif kötü niyetleri fark etti onun için yaptığı tercümeyi yaktı veya birilerine yaktırdı Akif yapmadı Elmalılı yaptı.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara