Sauvaget’nin Osmanlı Devleti Hakkındaki Görüşleri

Sauvaget’nin Osmanlı Devleti hakkındaki görüşleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda Hammer ve Alman Mareşal Osmanlı Devleti hakkındaki görüşlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Sauvaget’nin Osmanlı Devleti hakkındaki görüşlerinden söz edeceğiz.

Genç yaşta hayatını kaybeden İslâm tarihi uzmanı Sauvaget’nin Osmanlı Devleti hakında fikirleri şöyledir (Introduction, Paris, 1943, s. 164):

“Türkler, Moğol kasırgası geçtikten sonra, İran ile Fas ve Kırım ile Yemen arasında, bir çok asır boyunca devam eden bir imparatorluk kurdular. İslâm tarihi, Osmanlılar derecesinde güçlü ve istikrarlı bir siyasî yapıya şâhid olmamıştır. Osmanlı İmparatorluğu, XVI. ve XVII. asırlar boyunca, Batı dünyasının en büyük devletlerinden biri, hattâ bütün devletlerin en büyüğü olarak kaldı. Defalarca milyon kilometre kare üzerinde hükümran, -altın madenleriyle İspanya dâhi- herhangi bir Avrupa devletinden daha geniş ve daha istikrarlı mâlî kaynaklara sahip, halkın menfaatine yarar şekilde gayet muntazam bir şekilde teşkilâtlandırılmış bir idare cihazına mâlik, manevî faziletleri arasında birinci derecede bir meziyet sayılan disiplinin hâkim olduğu bir milletin, Türkler’in, sadakatinden emin, bütün Akdeniz’e hükmeden bir donanmayı elinde tutan padişahlar, bütün Avrupa’yı, kendilerini saymaya mecbur etmişlerdir.”.

İlginizi Çekebilir:  Liyakat Usulü Nedir? Osmanlı'da Liyakat Usulü

(Yılmaz Öztuna, Büyük Türkiye Tarihi, c.8, s.364-365)

Özellikle İslam tarihi ve kültür-sanatıyla ilgili eserler veren ve bu alanda kendisini geliştiren Sauvaget, 5 Mart 1950 tarihinde 49 yaşında Cambo’da hayatını kaybetti. Yapmış olduğu tarih araştırmalarında arşivlerden ve arkeolojik kazılardan yararlanmaya çalışan Sauvaget’nin ölümünün ardından Memorial Jean Sauvaget isimli bir kitap da yayınlanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Suikastler, Katliamlar ve Provakasyonlar Yılı: 1993

Kitapları

Les Monuments Historiques de Damascus
Historiens Arabes: Pages Choisies
Les Monuments Ayyoubides de Damas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce