Hangi Ülkeler Portekizce Konuşuyor? Portekizce Konuşan Ülkeler Listesi

Dünya üzerinde Portekizce’nin konuşulduğu ülkeler daha çok Afrika ülkeleri ve sıklıkla adını dahi yeni duyduğumuz küçük ülkelerdir. Portekizcenin konuşulduğu en büyük nüfuslu ülke Güney Amerika ülkesi olan Brezilya.

Coğrafi Keşifler sonrasında yeni dünyanın keşfi heyacanı İspanya ve Portekiz imparatorluklarını hepten sarmış, bir an önce dünyanın bakir topraklarının zenginliklerini sömürme faaliyetlerine başlamıştı. İşte günümüzde Portekizce konuşan ülkeler de vakti zamanında Portekiz sömürgesi olan ülkelerdir.

Hangi ülkeler Portekizce konuşuyor? Dünya üzerinde Portekizce konuşan ülkeler hangileridir? İşte Portekizce konuşan ülkeler. Portekizce konuşan ülkeler listesi:

Brezilya

Güney Amerika ülkesi olan Brezilya, 200 milyondan fazla bir nüfusa sahip. Ülkede Portekizce resmi dil.

Mozambik

Güney Afrika ülkesi olan Mozambik, 25 milyon nüfusu ile Güney Afrika’nın en büyük ülkelerden biri. Bu ülkede de resmi dil Portekizce.

Angola

Yine bir Güney Afrika ülkesi olan Angola’da da resmi dil Portekizce. Ülkenin 30 milyona yakın bir nüfusu var.

Portekiz

Güney Avrupa ülkesi ve aynı zamanda İber Yarımadasını İspanya ile paylaşan okyanusa komşu Portekiz, Portekizce’nin en yoğun şekilde kullanıldığı ülke. Ülkenin 12 milyondan fazla nüfusu var.

Gine-Bissau

 

Batı Afrika ülkesi olan bu küçük ülkede de resmi dil Portekizce. Ülkenin 2 milyona yakın nüfusu var.

Doğu Timor

Güneydoğu Asya’da yer alan bu minik ülke de Portekizce konuşuyor. Ülkenin 1.5 milyondan fazla nüfusu var.

Makao

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Güneybatısında yer alan yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Makao’da da Portekizce resmi dil olarak kullanılıyor. Ülkenin nüfusu 1 milyondan daha az.

Portekizce Konuşan Ülkeler Listesi

On ada ve sekiz adacıktan oluşan Batı Afrika ülkesi Yeşil Burun Adaları’nda da resmi dil Portekizce. Ülkenin nüfusu yine 1 milyondan az.

São Tomé ve Príncipe

Orta Afrika’nın batısında yer alan bir ada ülkesi olan São Tomé ve Príncipe de Portekizce konuşan ülkeler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi