Cahil İnsan Nasıl Anlaşılır?

Cehalet toplumlar için en tehlikeli kavramlardan biridir. Siz yüzlerce kitap okur, araştırırsınız. Buna rağmen cahil birinin karşısında yine de yetersiz kalabilirsiniz. Evet, bu yazıda cahil insanları özelliklerinden ve cahil bir insanı nasıl tespit edebileceğinizden bahsedeceğim. Bu az çok okuyan bir insan için pek zor olmayacaktır çünkü cahil bir insanlar bariz bir şekilde kendilerini ele verirler.

Örneğin tarih ile ilgili bir konuyu tartışıyorsunuz. O konu hakkında onlarca kitap ve makale okumuşsunuz ve kendinizi haala yetersiz hissediyorsunuz. Eğer karşınızdaki cahil biriyse kendine güveni çok yüksek bir şekilde sizi yenmek için elinden gelen çirkefliği yapacaktır. Üstelik bu konu hakkında edindiği bilgi sadece televizyonda izlediği tartışma programının 5 dakikalık bölümünden ibarettir. Aslında bu kadar emin olmalarının sebebi kendi edindikleri yarım bilginin doğru olduğuna inanmak istemeleridir. Başka bir deyişle, cahil insanlar ilk olarak kendilerine dayatılan veya yarım yamalak öğrendikleri bilginin tamamiyle doğru olduğuna inanırlar. Üstelik bunun üzerine kendi tahminlerini olmuş bir olay gibi göstermeye çalışırlar.

Bilgi Yoksa Acı da Yok/Cehalet Mutluluktur

 

Ayrıca, cahil olduklarını asla kabul etmemeleri de kendillerini ele veren en büyük noktalardan biridir. Onlara cahil olduklarını söylemeniz en büyük hakaret olacaktır ve hemen saldırıya geçeceklerdir. Evet, saldırıya! Cahil insanlar şiddete eğilimlidirler. Köşeye sıkışıp bilgilerinin yetersiz olduğunun biraz da olsa farkına vardıklarında eksik bildiklerinin ortaya çıkmaması için şiddetle bunu bastırmaya çalışırlar. Okumuş insanlar ise bu özgüvenin aksine cahillerden daha cahil hissederler. ‘O kadar kitap okudum fakat eksik olduğum noktalar var, şu an yolun başındayım.’ düşüncesi içindedirler.

Cahil insanlar sadece ve sadece kulaktan dolma olarak duydukları kalıplaşmış ifadeler kullanarak kendilerini daha bilgili göstermeye çalışırlar. Halbuki çoğu asla kitap okumaz edindikleri yarım bilgileri de izledikleri ve muhabbetlerde duydukları bilgilerden ibarettir.

Kitapçıya Girince Ne Hissediyorsunuz?

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.