Hasıraltı Etmek Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Hasıraltı etmek nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca hasıraltı etmek deyiminden söz edeceğiz.

Hasıraltı Etmek Ne Demek?

İstenmeyen ya da açığa çıkması hoş olmayan durumları gizlemek, başkalarının bilmesini önlemek anlamına gelmektedir. Öte yandan gerçekleri saklamak, bozmak, tahrif etmek gibi anlamlara da gelmektedir.

Hasıraltı etmek deyiminden kast edilen herhangi bir bilginin ya da olayın ortaya çıkmasını, başkaları tarafından bilinmesi önlemek/engellemektir. Bu açıdan hasıraltı edilen bilgiler, tamamen ortadan kaybolmuş olmaz, sadece görünürden kaybolur. Gözlerden uzak olan söz konusu bu hasıraltı bilgiler belirli bir zaman sonra ortaya çıkar.

Hasıraltı etmek deyimi daha çok silinen, temizlenen bir yerin pisliğinin tekrar hasırın altına atılması eyleminden gelmiş olabilir. Bu açıdan kökeni hakkında net bir bilgi vermek doğru olmaz.

Hasıraltı Etmek Cümle İçi Kullanımı

Göz yummak, kapatmak, hasıraltıetmek ve çevreye karşı rezil olmamak için örtbas etmek saray hayatı ve makam hastalarının tek çözümüydü.

Sinan Yağmur

Aşkın Meali 1, Sinan Yağmur Sayfa 92 – Karatay Akademi Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.