Hayat Üniversitesi Mezunu

Hatay Üniversitesi değil, “Hayat” Üniversitesi. Hani şu Facebook’ta profil kısmının eğitim bölümüne yazılan ve tepkisi genelde iğrenti olan ibare. Hayat Üniversitesi, baba parası ve kendi işinin patronu, sana ne para mı verecen gibi Facebook klişeleri ile silsilesi devam eden “hayat üniversitesi” mezunu muhabbetinin Facebook’un hayatımıza girmesinin ardından uzun bir süre geçtiği halde hala devam etmesi bir hayli üzücü.

Hayat Üniversitesi, anlamakta güçlük çektiğim Facebook ibarelerinden sadece biri. Neden böyle bir şeyi yazma ihtiyacı hisseder ki insan? Bırak boş kalsın.

Bunu profiline yazan insanların genelde “kardeşler” bölümü bir hayli uzundur. Aynı zamanda profilinde atarlı giderli sözler de epey fazladır. Facebook denen sosyal mecrayı ilk açıldığı formatıyla kullanır, 1000’den fazla arkadaşı vardır ve her cümlesinin sonuna “xd” koymaktan geri durmaz.

Bir çeşit ergen turnusolü olan “Hayat Üniversitesi”, en azından hala yazılmaya devam ediliyor da böyle yazan insanları görüp hayret edebiliyoruz.

Sahi kim bu Hayat Üniversitesi mezunları?

Okumamış ama en önemlisi okumuş kitleye nefret duyan, iyi kötü bir iş bulup o işte devam eden, askerliğini yeni yapmış ya da kısa bir zamanda yapacak olan, semt abisi ayağında takılan, ortamlarda hayatın zorluğundan dem vuran, sürekli nasihat verme çabasında olan, sevimsiz ve son derece itici tiplerdir.

Hatta artırıyorum “Şahin’i vardır, Sincan’da ya da Bağcılar’da yaşıyordur, elinden tesbihi eksik etmez, sokağa tükürür, çirkin konuşur, kibarlık bilmez ve küçük dağları ben yarattım havasındadır.”

Hayatın Üniversitesi mi olur? E o zaman herkes bir üniversiteden mezun olmuştur. Beni bu konuda en çok sinirlendiren unsur yukarıda da bahsettiğim gibi okumuş kitleye olan ya aşırı özen ya da aşırı nefret. Nefret beni daha çok bağlıyor, orası ayrı.

Velhasıl profiline Hayat Üniversitesi mezunu yazan, çizen kim varsa uyarın, engelleyin tüm ilişiğinizi kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.