Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? Nasıl Düşürülür?

Hemen çıkma oranı nedir? Nasıl düşürülür? Bu yazımızda SEO’nun önemli parametrelerinden biri olan hemen çıkma oranına, yani Bounce Rate’e değineceğiz.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Web sitelerinde ziyaretçilerin herhangi bir sitede ne kadar kaldığının yüzdesel olarak oranına “hemen çıkma oranı” denir. Hemen çıkma oranının yüksek olması siteler için kötüdür.

Örneğin %75 hemen çıkma oranına sahip olan bir web sitesinde gelen her 4 ziyaretçiden üçü geldiği sayfa dışında başka bir sayfayı ziyaret etmemektedir.

Hemen çıkma oranının %90’ın üzerinde olduğu Web sitelerinde ziyaretçiler kendi ilgilerini çekecek içerik bulamadıklarından sayfayı kapatmaktadırlar. İyi bir hemen çıkma oranı ise %50’nin altında olmalıdır.

Sitede kalma süresi de hemen çıkma oranı ile doğrudan ilgilidir. Örneğin hemen çıkma oranı %90’ın üzerinde olduğu bir web sitesinde sitede kalma süresi de 1 dakika civarındadır.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen çıkma oranının düşürülmesi için birden fazla yöntem ve teknik vardır. Bu yöntem ve teknikleri şöyle sıralamak mümkündür:

İç Backlink

Ziyaretçilerin geldiği sayfadan başka bir sayfaya yönlenmesini için geldiği sayfaya “iç backlink” uygulaması yapın. Ziyaretçilerin okuduğu içerik ile ilgili olarak sitenizde bulunan benzer içeriklerin linkini verebilirsiniz.

Örneğin Yunan Mitolojisinde Kronos Kimdir başlıklı yazınıza “Yunan Mitolojisinde Büyük Tanrılar” yazısını iç link olarak verebilirsiniz. Gelen her ziyaretçi linkini verdiğiniz yazıyı okumayabilir ancak bu, hemen çıkma oranını düşürecektir.

Anasayfaya Yönlendirin

Anasayfa butonu ya da diğer yazılar butonunun görünür olmasına dikkat edin. Ziyaretçinin geldiği sayfa dışında başka bir sayfaya yönlenmesi zordur ancak ana sayfaya yönlenmesi nazaran daha kolaydır.

Yazıların Görsellerini İyi Seçin

Ziyaretçilerin okuduğu sayfadan başka bir sayfaya geçmesinde yazıların görselleri önemlidir. İyi seçilmiş bir görsel, ziyaretçilerin ilgisini çekmesi bakımından önemlidir. Görsellerin içine okunur yazılar ekleyin ve ziyaretçilerin ilgisini çekmeye çalışın.

Not: Ziyaretçiler, ihtiyacı olan bilgiyi aldıktan sonra diğer sayfaları ziyaret etmek istemezler. Ekşi Sözlük ve Onedio gibi bir siteye ya da bol hitli bir haber sitesine sahip değilseniz bu oranı %50’den yukarısına çekmeniz zor olacaktır. %75, Bounce Rate için ideal bir orandır. Hemen çıkma oranı ile sitede kalma süresi birbirleri ile pozitif bir korelasyon oluşturduğu için sitede kalma süresini uzatın. Bunun en önemli yolu ise yazının hacmini genişletmektir. Minimum 300 kelime yazmaya gayret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.