Kronos’un Sonu ve Zeus’un Başlangıcı

Yunan mitolojisinde bu yazımızda Kronos’un sonu ve Zeus’un başlangıcından söz edeceğiz. Kronos ile Rhea‘nın evlenmesinden sonra ilk çocukları Hestia doğdu. Başta hiç bir sıkıntısı olmayan Kronos çocuğu ile çok ilgileniyordu. Sonradan Hestia‘nın bir Titan olmadığını, titanlardan daha güçlü ve daha güzel olduğunu fark ettiğinde tuhaf bir ürperti geldi içine ve biranda babasının ölmeden önceki son sözleri aklına geldi. “Senin çocuğun da senin saltanatına son verecek“ biranda paniğe kapılan Kronos ne yapacağını kara kara düşünürken birden Hestia’yı yutuverdi. Etrafta Hestia’yı göremeyen Rhea çılgına döndü ve her yerde onu aramaya başladı. Karısının bu halini gören Kronos karısına gerçeği söyledi ve Hestia’yı yuttuğunu ve bu durumdan pişman olmadığını açıkladı. Rhea çok üzüldü lakin elinden hiç bir şey gelmiyordu.

Kronos karısını yatıştırmak için ona güzel hediyeler, güzel methiyeler düzüyordu. Ondan sonra Demeter, Hera olmak üzere iki kız çocuğu daha dünyaya geldi tabi ki bunlar da Titan olmadığı için Kronos bunları da yuttu. Ardından Hades, Poseidon, doğdu ve bunlar da Titan olmadığı için Kronos yuttu. Rhea, Zeusa hamile olduğunda tuhaf bir ses duydu ki bu ses Gaia’ya ait olduğu söyleniyor, çocuğunu git Girit adasında İda dağında dünyaya getir demiştir. Rhea Kronos’a eğer çocuğumuzu Girit adasındaki İda dağında dünyaya getirirsem çocuğumu Titan doğacağını hissediyorum demiştir.

Uranus ve Gaia

Yunan mitolojisinin önemli figürleri arasında yer alan Kronos da diğer beş çocuk Titan doğmadığı için bu fikri kabul etti ve milfleri ile Rhea’nın gitmesine göz yumdu. Rhea İda dağında Kuretos‘taki bir mağarada çocuğunu dünyaya getirdi lakin yeni doğan çocukta Titan değildi birden panik olan Rhea aklına dahiyane bir fikir gelir ve kundağa bir taş sararak Kronosa götürür. Zeus‘u dünya da tek başına bırakmıştır. Zeusormanların sık dalları arasında doğada büyüdü. Keçi Almaltheia‘nın sütü ile besleniyor Zeus’un sesini babası Kronos duymasın diye Kuretos’ lar Zeus’un başı üzerinde kalkanlarını çarpıştırarak ses çıkarıyorlardı. Zeus biraz büyütüp olgunluk çağına gelince annesi Rhea onu yanına hizmetli olarak alır. 

Rhea hem çocuğunun hasretine son verdi hemde çocuğunun gözünün önünde büyümesi inanılmaz derecede mutluluk hissi veriyordu. Gel zaman git zaman Zeus’a Kronos da ısınmaya başlamış ve çok sevilen bir hizmetli olmuş. Bir gün Zeus, Kronos’a siz çok yücesiniz en güçlü en kudretli kişi sizsiniz en güzel siz giyinir en güzel siz yer en güzel siz içersiniz der. Kronos da böbürlenerek evet haklısın en kudretli kişi benim der Zeus da o zaman bir yarışma yapalım kim daha fazla içki içecek diye der ve Kronos bütün kardeşlerini davet eder ve içki içmeye başlarlar. Kronos o kadar çok içer ki kusar ve biranda midesinden Poseidon, Hades, Hestia, Demeter, ve Hera çıkar. Tanrıların şekil değiştirme özelliği olduğundan hemen büyür ve Zeus babası Kronos’u saltanatından eder ve dünyanın tâ dibine hatta denizlerin de altında olan tartorasa hapseder ve Zeus’un dönemi başlar.

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: