HGS Kara Liste Nedir?

Önceki yazımızda araçlar için önemli parçalardan biri olan gergi bilyası hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda ise vatandaşların çoğunun kafasını karıştıran HGS kara liste konusuna derinlemesine değineceğiz. Yine de aklınıza takılan bir soru olursa yorum olarak bırakabilirsiniz. Yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanarak paylaşım yapabilir sizin gibi arkadaşlarınızın da HGS geçişlerinde cezaya girmelerini önleyebilirsiniz.

Para ödeyip geçtiğimiz köprü geçişleri ve otobanlar geride kaldı. Artık Kuzey Çevre Otoyolu hariç hiçbir otobanda nakit parayla ödeme yapamıyorsunuz. Artık bu sistemlere alıştık diyebiliriz. Ya da otomasyon hatalarından doğan kaçak geçiş cezalarına.. OGS sisteminden sonra bildiğiniz gibi HGS sistemi de seçenekler arasına eklendi. HGS etiketlerine bakiye yükleyerek geçiş yapıyoruz ve sonrasında sistem otomatik olarak tutarı hesabımızdan düşüyor. Buraya kadar her şey çok güzel görünüyor. Fakat hesabınızda bakiye yoksa siz de kara liste içine alınmış olabilirsiniz.

Hesabınızda bakiye olmadan geçiş yaptığınız takdirde 15 gün süreniz var. Eğer 15 gün içinde geçiş yapmazsanız geçiş ücretini cezalı bir şekilde kat be kat fazla olarak ödüyorsunuz. Ayrıca bu cezayı da vaktinde ödemezseniz gecikme faizi uygulanıyor. Bazı sürücüler bu konulara fazla dikkat etmiyor. Aslına bakarsanız bu oldukça riskli bir durum. Unuttuğunuz birkaç HGS cezası yüzünden aracınızı satmaya kalktığınız zaman ya da birgün aklınıza gelip sorguladığınızda binlerce TL ceza ile karşılaşırsanız şaşırmayın. HGS bakiyenizin takibini ve yükleme işlemlerini hatta tüm geçişlerinizin durumunu HGS Müşteri Hizmetleri internet adresinden oluşturduğunuz üyelik ile yapabilirsiniz. Hatta bu sisteme e-devlet şifreniz ile giriş yapmak da mümkün.

Gelelim HGS kara liste olayına. Kara liste hesap bakiyeniz 30 TL’nin altına düştüğünde devreye girer. Hesabınız takibe alınır yasal süreç başlamış olur. Hayır, kara listeye girer girmez geçişlerinizden ceza yemezsiniz. Fakat yasal süre içerisinde hesabınızdaki bakiyeyi 30 TL gibi bir ücretin üzerine çıkarırsanız hiçbir problem çıkmayacaktır.

HGS ve OGS ile ilgili bir de danışma hattı bulunuyor. Genel soru ve sorunlarınıza ek olarak kara liste ile ilgili oluşan problemlerinizde de 0850 460 6060 numaralı telefonu arayarak sorunlarınıza çözüm bulmaya çalışabilirsiniz. Tabii müşteri hizmetlerine ulaşabilirseniz. Genelde hatlar çok yoğun olduğu için dakikalarca bekledikten sonra bıkıp telefonu kapatabilirsiniz.

Aynı zamanda araç sınıfınıza uygun bir HGS etiketi almamanız durumunda da hesabınız kara listeye girecektir.

HGS etiketi alırken araç sınıfınızı ve telefon numaranızı doğru bildirdiğinizden emin olun. Araç sınıfının neden önemli olduğunu yukarıda gördük. Telefon numarası ise, bakiyeniz azaldığında telefonunuza gelecek bilgilendirme mesajlarını görebilmeniz ve hesabınızı daha kolay takip etmeniz için çok önemli.

 

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.