Gergi Bilyası Nedir? Bozulursa Ne Olur?

Aracınızda en sık karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri de gergi bilyası sesi ile ilgilidir. Önceki yazımızda ‘Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular‘ başlığıyla sizlere bilgi vermeye çalışmıştık. Eğer henüz okumadıysanız o yazımıza da göz atmanızı öneririm.

Öncelikle kaputun altından gelebilecek şıngırtıya benzer sesin kaynaklarına bir bakalım. Bunlar V kayışından geliyor olabilir ki (özellikle motorunuzda oluşan yağ kaçağından dolayı yağlı kayış bu sesi çıkartıyor olabilir.) ondan sonraki asıl sebep ise gergi bilyası ile alakalıdır. Gergi bilyası problemi çok karşılaşılan bir problem diyorum fakat özellikle bazı araçlarda kronik bir problem olarak karşımıza çıkmakta ve araç sizde olduğu sürece bir kere mutlaka değişim istemektedir. Bu gergi bilyası bozulursa ne olur? sorusuna gelecek olursak. Öncelikle V kayışından gelen şıngırtı sesinin bununla ilgili olduğunu net bir şekilde tespit edip derhal bilyayı değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde içerideki bilyalar iyice bozulacak ardından kayış üzerinde rahat dönemeyeceğinden V kayışının olduğu kasnaktan çok yoğun duman ve koku gelmeye başlayacaktır. Tabii bu da hem kayışa sonrasında ise daha ağır masraflara sebep olabileceğinden bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Hele ki değişimi bu kadar basit ve masrafı az bir parça için.

Gergi Bilyası Değişimi Pahalı mı?

Aslında bu soruya çok kolayca ‘Hayır, ucuz ve değişimi 5 dakikanızı alabilir.’ cevabını verebilirim. Parçanın fiyatı arabadan arabaya değişmekle beraber yaklaşık 50-60 TL gibi bir fiyat parçaya vereceksiniz ve 30 TL gibi bir masrafla da parçanın değişimini yaptırabilirsiniz. Aracıma uygun parçayı nerden bulurum? derseniz, bu parçanın şöyle bir güzelliği var ki çoğu modelde parça birbirine benzediği için kolayca parça temin edebilirsiniz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: