Hız Tümsekleri ve Kasisler

İsterseniz gelin önce kelime maanasına hızlıca bir göz atalım. Hız tümsekleri ve kasisler halk arasında aynı anlama geliyor olarak bilinse de aralarında ufak bir fark vardır. Kasis biraz daha geniş anlamı kapsamaktadır. Kasisler otoyollardaki yol bozuklukları dolayısıyla meydana gelen bozukluklar ve çukurlar anlamına geldiği gibi araçların hızını yavaşlatmak için kasıtlı olarak yola çekilmiş tümsekler maanasına da gelir.

İlginizi Çekebilir:  Honda Spacy Alpha Start Stop Arızası

Hız tümsekleri ise sadece yukarıda bahsedilen anlamlardan ikincisini kapsar. Hızınızı yavaşlatmak için genellikle şehir içinde ara sokaklarda kullanılır. Yolun hızlı bir şekilde aktığı otobanlarda kullanılması tehlikeli ve uygun değildir. Eğer ana caddede kullanıyor ise okul, hastane, yaya geçişi öncesi gibi kullanımı mecburi alanlarda kullanılması gerekir.

Fakat maalesef ülkemizde durum böyle değil işine gelen kapısının önüne yolu boydan boya kaplayacak şekilde bir halat atıyor. Hız tümseklerinin türü de önemlidir. Öncesinden uyarı levhası konulmamış sert bir tümsek aracınızın takımlarına ciddi hasarlar verebilir. Sanıyorum ki bu işten en karlı çıkan grup rot-balans servisleri oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Linea Rölantide Direksiyon Titremesi

Bunun yanında ise kullanılması gerçekten gerekli olan yerlerde Tofaşseverlerin çoğunlukla yaptığı tümseğin üzerine gelip patinaj çekerep tümseği tahrip etme olayı da tabii ki yanlıştır.

Hava Kirliliği Sebebi
Hız tümsekleri, havanın daha çok kirlenmesine sebep oluyor. İngiltere bu tümsekleri ülkenin her yerinden kaldırmayı planlıyor. Hız tümsekleri, araçların tekrar tekrar yavaşlayıp hızlanmasına sebep olduğu için iki kat gaz havaya karışıyor. Araçların hız kontrolü için ise daha iyi bir trafik sinyalizasyonu düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir:  Easytronic Şanzıman F Arızası Nedir? Nedenleri Neler?

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi