EleştiriReklam

Ne İş Olsa Yaparız

Yurtdışında yaşayan bir arkadaşımla otururken söz çalışmaya geldi. Oralarda kapı kolunun bile tamircisi olduğundan bahsetti. Hiç kimse ne iş olsa yaparım demezmiş. Uzmanlık, kalifiye çalışan olmak çok önemli imiş. E biz de ise tam tersidir ‘ne iş olsa yaparım’. Sadece iş ararken değil bir arızayı tamir etmeye çalışırken dahi hiç alakamız olmasa dahi müdahale etmeye çalışırız. Her konuda bir yorumumuz vardır.

Ne iş olsa yaparım mantığı Türkiye’de maalesef heryerde geçerli. Aile babaları evdeki bozuk bir cihazı tamir edeceğini iddaa eder ve genellikle daha da içinden çıkılmaz bir arızaya sebebiyet verir.

Yolda aracınız arıza yaptıysa bunun bir diğer örneği mutlaka başınıza gelmiştir. 4-5 tane dayı başınıza toplanır ve her biri farklı bir yorumda bulunur. Aynı zamanda kendilerine özgüvenleri o kadar yüksektir ki bazen çözüm yolu için tartışmaya bile girişirler. Halbuki en doğru olanı bir çekici çağırıp aracı servise göndermek olmaz mı?

Aynen bu mantık iş ararken de insanımızda devam ediyor. Gençlerin bir çoğunluğu iş ararken bulacakları iş türünün faketmeyeceğini sadece maaşına baktıklarını söylüyor. Bunun iş imkanlarının kısıtlı olması ile de bir alakası yok. Bilakis bir konuda kalifiye olmanın hem daha kolay iş bulmaya hem de yüksek gelirler ve daha iyi çalışma imkanları sağlamaya yararlı olacağı aşikar.

 

Reklamcılar durur mu? Alarko Carrier firmasının reklamında bu işin uzmanı olduklarını çok hoş bir dille ve reklamda cast kurmak için milyon dolarlar dökmeden hayata geçirmeyi başarmış;

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.