YeniŞafak: Sandıklar FETÖ’ye Teslim Edilmiş

Yenişafak gazetesinin haberine göre İstanbul’daki seçimlerde sonucu en çok şaibe uyandıran Büyükçekmece ile Maltepe’de sandıkların altından FETÖ’nün parmağı çıktı. Maltepe’de ilçe seçim kurulunun ilçe ve şehir dışından atadığı 962 kişinin 122’nin FETÖ ile bağlantılı olduğu ortaya atıldı. 

Yerel seçimlerin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen İstanbul’daki seçimlerin açıklanma süreci bilmeceye dönüştü. AKP’nin itiraz talebi ve geçersiz oyların yeninden sayılması isteği sonucunda İstanbul’daki oylar yeniden sayıldı. Süreç devam ederken seçimlerle ilgili olarak pek çok iddia ortaya atıldı. Bu iddialardan biri de Yenişafak gazetesine ait. Yenişafak, sandıkların FETÖ’ye teslim edildiğini iddia etti. İddiaya göre Maltepe’de ilçe seçim kurulunun ilçe ve şehir dışından görevlendirdiği 962 kişiden 122’sinin FETÖ ile bağlantısı tespit edildi. 

İlginizi Çekebilir:  Yürüyen Merdivenlere Bebek Arabasıyla Binmek Neden Yasak?

Yenişafak gazetesinin haberinde sandıkta görevli olan kişilerin birinci dereceden FETÖ ile alakalı olduğu hatta Fethullah Gülen’in çağrısı ile bankaya para yatırdığı, bazılarının soruşturma geçirdiği bilgisine yer verildi. Haberde FETÖ ile alakalı olduğu belirlenen kişilerin isimleri de şöyle yer aldı:

— 1191 numaralı sandığın başkanı E.İ.: Kardeşi asker öğrenci iken okulla ilişiği kesildi. 

— 1541 numaralı sandığın başkanı A.K.: Aynı sandığın aynı zamanda asil üyesi! Adı bir dönem FETÖ soruşturmalarında geçti.

— 1277 numaralı sandığın başkanı G.G.: Kardeşi Antalya’da polis memuru iken ihraç edildi

İlginizi Çekebilir:  Engin Ardıç ''Karaköy Genelevini'' Kastederek: İmamoğlu Uygulamalı Sanatlar Eğitimi mi Verecek?

— 1413 numaralı sandığın asil üyesi Ö.G.: Kardeşi İstanbul emniyet müdürlüğünde görevli iken açığa alındı. Diğer kardeşi komiser yardımcısı iken ihraç edildi.

— 2256 numaralı sandığın asil üyesi F.D.: TÜİK’te geçici personel iken ihraç edildi ancak OHAL Komisyonu tarafından görevine iade edildi.

—2468 numaralı sandığın asil üyesi S.B.: Kendi Maltepe Belediyesi’nde görev yapmasına rağmen üye yapıldı. Kardeşi bir yüksekokulunda okutmanlık yaparken görevinden ihraç edildi.

— 2304 numaralı sandığın başkanı K.A.: Başka bir ilçede zabıt katibi. Kardeşi komiser yardımcısı iken ihraç edildi.

— 1374 numaralı sandığın asil üyesi E.D.: Kardeşi hemşire iken 2016 yılında kamudan atıldı.

İlginizi Çekebilir:  Mikrofon Açık Kaldı Gerçek Gün Yüzüne Çıktı: Para Sıkıntımız Var TOKİ Bizi Mahvetti

YeniŞafak’ın haberinde bu isimlerin neden daha önce tespit edilemediğinden de söz edildi. Tespit edilememesine gerekçe olarak da şu ifadeler kullanıldı:

“Sandıklarda görev yapacak kişiler mevzuat gereği kamu görevlilerinden seçilir. Mülki idare amirleri, kendi sorumluluk alanlarında sandıkta görev yapabilecek kamu personelinin listesini hazırlar ve seçim kurullarına sunar. Buna göre İstanbul Maltepe’de Kaymakamlık 1092 sandık için 3 bin 100 kişilik liste sundu. İlçe seçim kurulları sandık görevlilerini, seçim bölgesinde görev yapan bu kamu görevlileri arasından seçer. Kurul listeleri etki altına alınmasın diye partilerden gizli tutulur. Bu nedenle kurumlarda görev yapan isimlerin hakkında itirazda bulunmak söz konusu olmaz.”

Kaynak: Yenişafak 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara