Spor

Futbolda İsabetsiz Orta Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Futbolda isabetsiz orta nedir, neye denir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda ”isabetsiz orta”nın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda İsabetsiz Orta Nedir?

Bir takımın maç esnasında kenarlardan ceza sahasına yaptığı ortaların isabetsiz olmaması anlamıma gelir. Buna göre bir futbolcunun ceza sahasındaki arkadaşına yaptığı ortanın kendisine gelmemesi, uzağına düşmesi ya da savunma tarafından uzaklaştırılması ”isabetsiz” orta sınıfına girer.

Ortalarla skor bulmaya çalışmak bir takımın taktiği olabilir. Bu taktikte olmazsa olmazlar kanatlar ve hücumcu beklerdir. Bu oyuncular, ceza sahasında genellikle ”fox in the box” olarak tabir edilen takım arkadaşlarına maç boyunca serviste bulunurlar. Ancak oyunun sıkışması sonucu kanatlara taşan oyunlarda orta kalitesinin genellikle düştüğü görülür. Çünkü orta yapacak olan futbolcular bu taktiğe uygun oyuncular değildir.

İsabetsiz ortalar maçın istatistikleri bakımından önemli bir göstergedir. Örneğin bir takımın yaptığı ortaların isabet oranı söz konusu takımın kalitesi hakkında önemli bilgiler verir. 33 ortanın 2’si isabetli ise bu takımın bir anlamda ”doldur boşalt” taktiği ve karambole futbol oynadığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds