Hunharca Ne Demek? Cümle İçindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Hunharca ne demek? Hunharca ne anlama geliyor? Hunharca kelimesinin kökeni ve sözlük anlamı nedir? Gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimelerden olan ve özellikle son zamanlarda sosyal medya aracılığıyla hızla yayılan hunharca kelimesi ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca hunharca kelimesinin anlamından, kökeninden, sözlük anlamından ve cümle içindeki kullanımından söz edeceğiz. İşte kısaca hunharca kelimesi. 

Hunharca Ne Demek? 

Hunharca, Zarf 

Hunhar bir kişiye yakışan, yaraşan, uygun düşen bir şekilde, hunhar “ca”. Hunhar kelimesi ise kan dökmekten zevk duyan, kana susamış anlamlarına gelir. 

Hunharca kelimesi günümüzde daha çok iyi bir anlama kavuşmuş haliyle kullanılır. Fakat kelimenin orijinal anlamı kötüdür. 

Hunharca Kelimesinin Kökeni 

Hunharca kelimesinin kökeni hunhar ve “ca” olmak üzere iki bölümden oluşur. Hunhar Farsça; “Ca” eki ise Türkçedir.

Hunharca Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı

Hunhar kelimesinin cümle içindeki kullanımını  Mehmet Hasan Bulut’un Siyah Papa’nın Casusu adlı romanından öğreniyoruz. 

Wilfrid’e kuzeni George Wyndham’dan bir mektup gelir. Wyndham, Güney Afrika’da yerlileri acımasızca katlettiklerini anlatmakta dır. Wilfrid günlüğüne, “Asiler’ Matoppo tepelerindeki mağaralarda dinamitle havaya uçuruluyor. Şefleri ise hunharca katlediliyor. Tüm bunlar olurken biz, İngiltere’nin her yanında, Sultan(II.Abdulhamid)’ı Ermenileri yok etmekle itham etmek için toplantılar yapıyoruz. Bizim gibi başka bir millet var mıdır? Dünyanın başlangıcından beri asla olmamıştır.” diye yazar.

Siyah Papa’nın Casusu, Mehmet Hasan Bulut

Sayfa 22

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: