Sözler

Hüseyin Nihal Atsız’ın Kürtler Hakkındaki Görüşleri

Hüseyin Nihal Atsız, Türk siyasi ve yazın tarihinin en çok tartışılan ve ismi konusunda en çok ihtilafa düşülen isimlerin başında geliyor. Türkçülük üzerine yazdığı eserleri, sözleri ve siyasi hayatı ile her dönem eleştirilen ve düşünceleri tez konusu haline gelen Hüseyin Nihal Atsız, Türkiye’nin kurtuluşunu ülke dışı unsurları, örneğin Türk olmayan toplulukları hariç tutmakta görmüştür.

Atsız bu çerçevede pek çok kez eserlerinde diğer milletlerden söz etmiş ve bu milletlerle Türklerin arasında ilişkilerden söz etmiştir. Bu milletlerden biri de Kürtlerdir. Hüseyin Nihal Atsız’ın Kürtler hakkındaki görüşleri diğer milletlerden farklı olarak ülke içindeki düşmandır.

Hüseyin Nihal Atsız’a göre ‘ülke içi düşman’ veya ‘iç düşman’ olan Kürtler, Türklerin bir dönemden sonra düşmanı olmuş ve bu düşmanlık zamanla Türklerin bekasına zarar vermiştir. Kitaplarında bu sorundan detaylı bir şekilde bahseden Atsız, Kürtlerin ilkel bir Fars topluluğu olduğunu belirtmiş ve Cumhurbaşkanı Sunay’ın “Türk olmayan varsa gidebilir” sözünü alarak şöyle demiştir:

Evet… Kürt kalmakta direnir, dört beş bin kelimelik o iptidaî dilleriyle konuşmak, yayın yapmak, devlet kurmak istiyorlarsa gidebilirler. Biz bu toprakları oluk gibi kan dökerek; Gürcülerin, Ermenilerin, Rumların kökünü kazıyarak aldık, yine oluk gibi kan dökerek Haçlıların savaşçı şövalyelerine karşı savunduk. Kürtler 1839 yılına kadar askerlik bile yapmadılar. Viyana’dan Yemen’e kadar her yerde Türk ırkının kanı sebil gibi akarken onlar yaşadıkları dağlarda ve köylerde keçilerini güttüler ve fırsat buldukça hırsızlık ve yağmacılık ederek yaşadılar. iran’la yaptığımız savaşlara yardımcı diye geldikleri zaman da daima fırsat kolladılar ve Türk ordusunun yenildiği çarpışmalarda bu sefer İran’la birleşip onu vurmaktan geri kalmadılar. Birinci Cihan Savaşı’nda bize topyekûn ihanet eden Ermeniler, yerleşik Türk halkını vahşi bir kırgınla bitirmeseydi ve dağlarda, sarp köylerde yaşayan Kürtler bu kırgından kurtulmuş olmasaydı bugün çoğunlukta oldukları illerde de azınlık olarak kalmakta devam edeceklerdi. Fakat yüzde yüz çoğunlukta olsalar bile Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde devlet kurmak hayalleri, hayal olarak kalacaktır. Yunanlıların Bizans, Ermenilerin Büyük Ermenistan kurmak hayalleri gibi…

Daha sonra Kürtlerin yeni vatan için nerelere gitmesi gerektiği konusunda ise Hüseyin Nihal Atsız şöyle devam etmiştir;

Onun için Türk milletinin başını belaya sokmadan, kendileri de yok olmadan çekip gitsinler. Nereye mi? gözleri nereyi görür, gönülleri nereyi çekerse oraya gitsinler. İran’a, Pakistan’a, Hindistan’a, Barzani’ye gitsinler. Birleşmiş Milletlere başvurup Afrika’da yurtluk istesinler. Türk ırkının aşırı sabırlı olduğunu, fakat ayranı kabardığı zaman Kağan Arslan gibi önüne durulmadığını, ırkdaşları Ermenilere sorarak öğrensinler de akılları başlarına gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi