Primus Inter Pares Ne Demek?

Primus Inter Pares nedir ve ne anlama geliyor? Latince bir cümle olan “primus inter pares” ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli Latince cümle ve sözcüklerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “primus inter pares” cümlesinden söz edeceğiz.

Primus Inter Pares Ne Demek?

Eşitler arasında birinci anlamına gelmektedir. Latincedeki kafa karıştırıcı ifadelerden biri olan “primus inter pares” cümlesi, aynı standartta olanlar arasında birinci yani öncelikli olanı ifade etmektedir.

Bu sözü iyi anlamak için birtakım örnekler üzerinden gidilmesi daha faydalı olacaktır. Aşağıda birkaç örnek vereceğiz.

Ortaçağ Avrupa’sında görülen en yaygın yönetim şekli, feodalizmdir. Feodalizm, bir bölgede kendi sanırları belirli, iç işlerinde bağımsız ama dış işlerinde krala bağlı bir yönetim sistemini öngörmüştür. Şöyle ki her senyör, kendi devletinde söz sahibiydi ve ülke içindeki politikalarından dolayı dışa karşı sorumlu değildi. Ancak ülkeyi ilgilendiren bir konuda tüm derebeyleri, yani senyörler toplanıp kendi aralarında bir lider; kral tayin ederler ve kralın sözüne itimat ederlerdi. Diğer senyörlerden güçlü olan kral, eşitler arasında birinci; primus inter pares’tir.

Mesela futbolu örnek verelim. Sahada bulunan 11 oyuncuda sahayı düşündüğümüzde eşittir. Ancak bir kaptan oyuncu veya takımın 10 numara pozisyonunda görev yapan orta sahası ya da kaliteli bir forveti diğerlerinden ayrılır. Bu sayılan isimler; primus inter pares’tir.

Primus İnter Pares sözü, ilk kez Roma Devleti’nde ortaya çıkmış ve tanrısal lider Augustus için kullanılmıştır. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere tanrısal lider Augustus, diğerlerinden ayrılmaktadır. Eşittir ama eşitler arasında liderdir. Diğer Latince sözler için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.