İkili Averaj ve Genel Averaj Eşitse Ne Olur?

Süper Lig’in sonlarına yaklaşırken ligin heyacanı da bir hayli artmaya başladı. Takımların kendi aralarındaki maçları, attığı goller veya yediği goller bu hesapta oldukça önemli bir yer tutuyor. Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ikili averaj ve genel averajın eşit olması durumunda şampiyonluk kupasını müzesine götürecek takımın kim olacağından söz edeceğiz.

Şampiyon Nasıl Belirlenir?

Ligi normal şartlar altında altındaki rakibinden +1 daha fazla puan alan takım birinci sırada tamamlar ancak bazı özel durumlarda şampiyonluk yarışında iki ya da daha fazla takım ortak olabilir. Şampiyonluğun nasıl belirlendiği hesaplamalarına senaryolar üzerinden gidelim:

İki Takımın da Puanları Eşitse Ne Olur?

Ligi ilk iki sırada bitiren takımların puanları eşitse ikili averaja bakılır. İkili averaj, ligi ilk iki sırada bitiren takımların kendi aralarında yaptığı maçların genel hesaplamasıdır. Örneğin Galatasaray Fenerbahçe’yi ligde karşılaştığı iki maçta da yenerse puanları eşit olsa dahi Galatasaray 1. sırada yer alır.

Fenerbahçe: 1 Galatasaray: 0
Galatasaray: 0 Fenerbahçe: 0

Böyle bir skorda ise ikili averaj üstünlüğü Fenerbahçe’ye geçer ve Fenerbahçe ligi birinci sırada bitirir.

Fenerbahçe: 2 Galatasaray: 2
Galatasaray: 3 Fenerbahçe: 3

Böyle bir skorda ise ikili averaj eşit sayılır. Burada “deplasman golü neden hesaplanmıyor” diyebilirsiniz ancak şampiyonluk yarışında ikili averaj hesaplanırken deplasmanda atılan gollerin önemi yoktur.

İkili Averaj Eşitse Ne Olur?

İkili averajın eşit olması durumunda (2-2/3-3) ise genel averaja bakılır. Yani takımların ligdeki tüm takımlara karşı göstermiş olduğu attığı gol/yediği gol oranı, üstün olan tarafı belirler.

Galatasaray: 57
Fenerbahçe: 56

Averaja sahip olması durumunda Galatasaray ligi birinci sırada bitirir. Ancak iki takımın hem puanları, hem ikili averajları hem de genel averajları eşitse ne olur?

Süper Lig talimatına göre puan, ikili averaj ve genel averajı eşit olan takımlardan attığı gol sayısı daha fazla olan takım üstün olarak seçilir.

Attığı Gol Sayıları da Eşitse Ne Olur?

Gerçekleşmesi çok zor bir ihtimal de olsa hiçbir şekilde eşitlik bozulmazsa takımlardan hükmen mağlubiyeti olmayan takım üstün olan taraf olarak belirlenir. Ancak bahsettiğimiz gibi bu gerçekleşmesi çok zor bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.