İkili Averaj ve Üçlü Averaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 

Futbolda takımların birbirlerine karşı oynadıkları maçlarda attığı gollerin artı eksi olarak hesaplanmasına ikili averaj denilmektedir. İkili averaj ne demek?

Averaj, İngilizceden “ortalama” anlamına gelmektedir. İkili averaj ise iki takım arasındaki ortalamadır. İkili averaj, futbolda turu geçme ya da birincilik gibi alanlarla uygulanan bir sistemdir. Bazı sistemlerde genel averaja bakılsa da lig şampiyonluğunda ikili averaja bakılır.

İkili Averaj Nasıl Hesaplanır

Örneğin Galatasaray ve Fenerbahçe ligde en az iki kez karşılaşır. Ligde bu iki takımın da şampiyonluğa oynadığını varsayalım. Bu iki takımın ligin 34. haftasında puanları da 75 olsun. Beraberlik, galibiyet ya mağlubiyet önemsiz. Ligde bu iki takım birincisi ilk yarı; ikincisi ise ikinci yarı oynanmak üzere iki maça çıkar. Farzedelim ki maçlar şu skorlarla bitsin:

Galatasaray: 3 Fenerbahçe: 2
Fenerbahçe: 1 Galatasaray: 0

Bu durumda:

Galatasaray’ın attığı gol sayısı 3; yediği gol sayısı da 3.

Fenerbahçe’nin attığı gol sayısı 3; yediği gol sayısı da 3.

Böyle bir senaryoda ikili averajlar eşit. Fakat deplasmanda atılan gollerin bir hükmü yok. Yani Şampiyonlar Ligi’nde olduğu gibi deplasman gollerinin belirleyici bir niteliği söz konusu değil. Fakat Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynanan maçlar şöyle bitseydi;

Galatasaray: 3 Fenerbahçe: 0
Fenerbahçe: 2 Galatasaray: 1

Bu durumda Galatasaray’ın attığı gol sayısı 4; Fenerbahçe’nin attığı gol sayısı ise 2 olacaktır. Bu iki takım ligin son haftasını da aynı puanda (75) bitirmeleri halinde Galatasaray şampiyonluğu kazanacaktır.

İkili averaj, ligdeki sıralamada önemli bir kıstas; şampiyonluk adayını belirlemede ise büyük bir ölçüttür. Örneğin bu sene Galatasaray ile Fenerbahçe’nin aynı puanda ligi bitirmeleri durumunda (İki maç da 0-0 sona ermişti) genel averaj bakılacak ve şampiyonluk adayı bu yöntemle belirlenecektir.

İkili averaj, sadece iki takım arasında değil, üç ve dört takım arasında da olabilir. Şampiyonluğu belirleyen bu faktörde, puanların eşit olması önem taşıyor. Üçlü averajda ise üç takımın kendi aralarında oynadığı maçlardaki bakılır. Örneğin;

Galatasaray: 1 Fenerbahçe: 1
Fenerbahçe: 2 Galatasaray: 0

Fenerbahçe: 2 Beşiktaş: 0
Beşiktaş: 1 Fenerbahçe: 1

Galatasaray: 1 Beşiktaş: 0
Beşiktaş: 0 Galatasaray: 0

Böyle bir senaryoda ise Fenerbahçe şampiyonluk kupasını müzesine götürmeye hak kazanır.

Not: Örnekler, sadece olayı daha rahat anlatabilmek adına verilmiştir.

Bunları da okuyabilirsiniz:

8 Numara Denilince Akla İlk Gelen Futbolcular

Sarı ve Kırmızı Kartlar Ne Zaman Kullanılmaya Başladı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting