Bedelli Kovalayan Mustafa Kemal’in Askerleri

Türkiye pek çok tezatın bir arada bulunduğu garip bir ülke. Ülkemiz, bu açıdan oldukça zengin. Aksi istikamette il ilerleyen onlarca düşünce, söz ve eylem var. Bugün bunlardan birini ele almak istiyorum. Bu başlığı da Ekşi Sözlük’ten görüp “aynen” buraya kopyaladığımı da belirtmek isterim. 

Binali Yıldırım’ın “bir umut belki çıkabilir” minvalindeki konuşmasının ardından ülkede bedelli bekleyen binler ayağa kalktı. Uzun bir süre AKP döneminde gerçekleşmeyen bedelli askerlik, seçim öncesi “oy” çalma/devşirme için belki yapılabilirdi. Fakat resmî ağızdan böyle bir şeyin gündemde olmadığı, bunun sadece Binali Yıldırım’ın şahsi düşüncesi olduğu ifade edildi. Kısacası, bedelli askerlik işi yalan oldu. 

Bu sefer de umutları suya düşen bedelli askerlik isteyenlere birkaç sözüm var. 

Bundan sonra hiçbir yerde Mustafa Kemal’in askerleriyiz diye haykırmasınlar. Mustafa Kemal’i düşünsünler. Ülkesi için ne kadar çalıştığını, kafa patlattığını, mermi yediğini iyice düşünsünler. 

Mustafa Kemal’in askerleriyiz dediklerinde, sözün ağırlığını düşünsünler. 

AKP’nin çürük raporu alıp askere gitmeyen vekillerini eleştirmesinler, bedelli yapan siyasiler ve onların ağızlarını tartışmalarda kullanmasınlar. 

En son Galatasaray maçında söyleyen “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganını her duyduklarında bir kez olsun “Mustafa Kemal’e yaraşır bir asker olur muydum” diye bir düşünsünler. 

Hükümetler değişir devletler ise daha kalıcıdır. 16 devlet kurmuş ve işin kötü tarafı 16 tane de devlet yıkmış/bir şekilde yıkılmış bir milletin evlatları için “devlet” bir şekilde kurulur. Önemli olan devleti yaşatacak insanlar, bilinçli dimağlardır. 

“AKP’nin ordusunda neden görev yapayım” gibi bir açıklama bunu temize çekmez. Türk devletleri tarihinde ne hükümdarlar, ne yöneticiler ne siyasiler geçti fakat hiçbirinde devlete küsüp devletin asli mekanizmasına küskünlük olmadı. 

Bedelli Kovalayan Mustafa Kemal’in Askerleri” için bir yorum

  • Mayıs 1, 2018 tarihinde, saat 6:07 pm
    Permalink

    Hayatımda duyduğum en boş en anlamsız içerik. Mustafa KEMAL’in askerleriyiz deyimini cephe de mermi taşıyan Kara Fatma’ya konduramayız o halde kadın asker mi olur diyelim. Mustafa KEMAL’in askerleriyiz söylemi o’nun ve silah arkadaşlarının -kısaca türk halkının- kurduğu cumhuriyetin savunuculuğu yönünde. Artık savaşlar ekonomiye dönmüş durumda ülkeler ekonomik savaş içerisinde ve ülkemiz malesef ki dünya da sonları görmekte. Mustafa KEMAL’i kullanacaksan eğer o’nun ileri görüşlülüğünü de ele al. Devlet bekası için günümüzde yaşamış olsaydı Zorunlu askerlik olur muydu ? Bence siz “Rasim Ozan KÜTAHYALI’nın askerleriyiz” motosuyla yazılarınıza devam edin zira iş boş konuşmak olunca evrende bir karadeliğin vücut bulmuş halini okudum az önce. Vatan sevmek, korumak, yaşatmak uğruna asker olmaktan geçmez yalnızca. Ancak iş başa düştüğü zaman kim er kim kaçak o zaman görülür. Askeriye de mantık aranmaz lafı bile askerliğin insanlara devlet sistemini eleştirmemenin bir dayatması olduğu gerçeğinin kanıtıdır. Biraz kafa biraz mantıkla bu işi çözebilirsiniz. Ben vergi ödeyen bir birey olarak devletime ve vatanıma askerde masraf olarak daha çok katkıda bulunduğumu düşünüyorum. Ve milyonlarca işsiz’in olduğu devletimde vatani görev diye dayattığınız askerlik sonrasında iş bulamıyorum. Nedeni ise devlet benim haklarımı yasa ile güvence altına almıyor. Ayrıca bakmakla yükümlü olduğum hanelere devlet bakmıyor. Ki askerlik görevi gelen en şanslı kişilerdenim belki de nicesinin çok daha zor durumları var ve giden niye gidiyor demeyin giden mecbur olduğu için gidiyor. Bir gün ben de mecbur kalacağım. Ama siz insanların acılarında ortak paydada bulunamadan üstelik bu tür “Ben enayi miyim yaptım siz de yapın” mantığı ile kendi bencilliğinizi ve faşizan temellerinizi göstermiş oluyorsunuz. Acıyorum size..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir