Biyografi

Soma’da Madenciye Tekme Atan Yusuf Yerkel Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?

Soma’da 29014 yılında yaşanan ve 301 madencinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan elim kazanın ardından, bir protestocuya tekme atmasıyla Türkiye gündemine oturan Yusuf Yerkel kimdir? Bu yazımızda Soma’da bir madenci protestocuya tekme attığı kare ile akıllarda yer edinen ve taraflı-tarafsız herkesin tepkisini çeken Yusuf Yerkel’in hayatından kısaca söz edeceğiz.

Olay yerinde inceleme yapmak ve maden kazasıyla ilgili olarak başbakanlığa bilgi vermek üzere Manisa’nın Soma ilçesine gelen Başbakanlık müşaviri Yusuf Yerkel, burada hükumeti protesto eden bir madenciyi tekmelemiş ve görüntüler, tüm Türkiye’de gündem yaratmıştı.

T24’ten Ali Aslangül‘ün haberine göre Yusuf Yerkel’in o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ile tanışıklığı babasından başlıyor. Şu anda 38 yaşında olan Yusuf Yerkel, kısa zamanda AKP içerisinde hızlı bir terfi almış ve Başbakanlık Müşavirliği görevine kadar yükselmişti.

Devletin kadrolu çalışanı olmadan evvel düğününde 10 bakan ağırlayan Yusuf Yerkel, AKP’nin 2011 Şubat’ta gerçekleştirdiği ”Türk Dış Politikası” konulu blog yarışmasında adını duyurdu. ”Akçura’dan Davutoğlu’na: Türk Dış Politikasının Stratejik Zihniyeti” isimli makalesi ile yarışmada birinci olan Yusuf Yerel, ödülünü de bizzat Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştır.

Yarışmanın bitmesinin ardından AKP içerisinde dikkat çeken Yusuf Yerkel, yarışma birincisi olduğu dönemde İngiltere’de bulunan SOAS Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü doktora öğrencisiydi. Akademik portal sitesinde SOAS mezunu olduğu bilgisini paylaşan Yusuf Yerkel’in, tekme olayından sonra, SOAS tarafından yapılan açıklamada bu kurumla herhangi bir ilişiği bulunmadığı belirtilmiştir.

Erdoğan Gibi İmam-Hatip Mezunu

Yusuf Yerkel ailesi ile Erdoğan’ın tanışıklığı ise yarışmadan çok daha öncesine dayanıyor. Erdoğan ile Yusuf Yerkel’in babaası Kubilay Yerkel’in yolları 16 yıl önce İstanbul’da kesişmişti. Dönemin İstanbul Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kubilay Yerkel, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılışında beraber yer almış ve hatta baba Kubilay Yerkel, oğlunu Almanya’dan getirterek bu okula kaydettirmiştir.

Erdoğan ile Yerkel ailesi arasındaki bu tanışıklık münasebetiyle 30 Mart 2014 yerel seçimleri sırasında Yozgat‘ın Boğazlıyan ilçesinde düzenlenen bir miting sonrasında Yerkel’in ailesine bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Düğününde 10 Bakan ve Erdoğan Ailesi

26 Aralık 2011 tarihinde Sümeyra Keleş ile evlenen Yusuf Yerkel’in nikah töreni Rixos Otel‘de gerçekleştirilmiş; dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise nikahı kıymıştı. Sümeyra ve Yusuf çiftinin şahitliklerini ise dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ (kendisi de Yozgatlıdır), Dışişleri Bakanı Ahmet Davuıtoğlu (yarışmaya binaen), Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremic yapmıştır. Ayrıca törene dönemin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, dönemin Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AKP Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ve Reha Denemeç, Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal ve kızı Sümeyye Erdoğan ve çok sayıda davetli katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.