Gündem

İlber Ortaylı’dan ‘Payitaht Abdülhamit’ Dizisi Eleştirisi: Böyle Bir Abdülhamid Yok, Böyle Bir Devir de Yok


Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, popüler dizilerden biri haline gelen ve ekranların sevilen dizisi Payitaht Abdülhamid dizisi hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. İlber Ortaylı ”gücenirler” ifadesine yer verdi. Ortaylı, dizide anlatılan dönem ve Abdülhamid için ”Böyle bir Abdülhamid yok, böyle bir devir de yok” dedi.

CNN Türk ekranlarında yayınlanan ve Deniz Bayramoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı Gündem Özel programına konuk olarak katılan İlber Ortaylı, TRT’de yayınlanmakta olan Payitaht Abdülhamid dizisine eleştirilerde bulundu. Programın bir bölümünde konu diziden açılınca Ortaylı; ”Dizi için konuşmayalım gücenirler” diye konuştu. Ardından ”Böyle bir Abdülhamid yok, böyle bir devir de yok” ifadelerine yer verdi.

Dizi eleştirisinin ardından Sultan Abdülhamit dönemindeki tarım politikasından da söz eden Ortaylı: ‘‘Onun yaptığı reformlarla, gelişen dışarıya açılan ordusunu besleyen bir tahıl üretimi maalesef aradan yüzyıl geçmeden bizim çok demokratik hükümetlerimiz tarafından yerle yeksan edilmiştir. 10 sene evvel sattığı mahsulatı şimdi alıyor başka yerlerden bu şaşılacak bir şey.” sözlerine yer verdi.

Sultan Abdülhamid hakkında konuşmaya devam eden Ortaylı Abdülhamid için ”Son derece suskun, tedbirli konuşan, hiç renk vermeyen belki ses tonuyla bile öyle olan bir padişahtı” dedi. Ayrıca Abdülhamid’i en iyi canlandıran oyuncunun da Nahit Sırrı Örük olduğunu sözlerine ekledi.

Son dönemin Diriliş Ertuğrul ile birlikte en popüler ve revaçta dizileri arasında yer alan Payitaht Abdülhamid dizisi için ”Dizi için konuşmayalım gücenirler, böyle bir Abdülhamid yok, böyle bir devir de yok” diye konuşan Ortaylı, Sultan Abdülhamit’in konsolosa tokat attığı sahneyi de eleştirdi: ”Osmanlı padişahı konsolos falan dövmez, sadece bir şeyhülislamımız bir konsolosu dövdürttü eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds