İlham Perileri Neden Gelmez?

İlham perilerinin bazen gelmediği, aklınızın bir köşesine hiç yanaşmadığı anlar olur. Ne düşünürseniz, ne şekilde düşünürseniz düşünün bir türlü çağıramazsınız o perileri. Kim koymuşsa “peri” ismini bana sorarsanız güzel bir isim bulmuştur. Proje tamamlarken, tez yazarken, fikir üretirken ya da bir yazı kaleme alırken ilham, en önemli etkendir. Bazen aklınıza o kadar makul fikirler ve yöntemler gelir ki hepsi birbiri ardına sıralanır. Geldiğinde tam gelir kısaca ama bazen ilham kıtlığı denilen bir an gelir ki başınıza, kafanızı iki elinizle sıkıştırıp saatlerce düşünseniz dahi bir fikir bile gelmez aklınıza.

İlginizi Çekebilir:  Neden Yoğun Tempoda Çalışıyorsunuz?

Örneğin bir ödeviniz var ve bir olay örgüsü kurmanız gerek. Toplamda beş sayfa bir olay kuracaksınız birbirinden farklı. Birini yaptınız, ikiyi yaptınız ama üç gelmiyor. Ne yapıyor ne ediyor üçüncüyü de buluyorsunuz ama dördüncüye sıra geldiğinde nedense nutkunuz tutulmuş gibi en ufak bir ilham kırıntısı dahi gelmiyor aklınıza. Şöyle bir gerçek var ödevi tamamlamak için beşinciyi de bulmak gerekir fakat beşincide tıkanmak her zaman için iyidir ama dört ya da üçte tıkanmak en risklisidir çünkü sonunda bir ödül yok. Beşte olması fakat diğerlerinde olmaması ilhamı körelten etkenlerdir.

İlginizi Çekebilir:  Hüznü Derin Olanın Neşesi Göğü Delermiş

İlham kaynağı alma konusunda en çok şaşırdığım kurmaca Metin yazarlarıdır. Bu ne bitmek tükenmek bilmeyen bir ilham kaynağıdır? Nerden buluyorsunuz böyle karakterler, olay örgüsü? Gerçekten şaşılacak şeyler.

İlham kesildiğinde en iyi yapılacak şey zihni tamamen odaklanan şeyden uzak tutmaktır. Bu konuda ise en güzel yöntem uyumaktır. Uyuyup uyanın ve tekrar düşünün emin olun çok daha farklı düşünüyor olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat