iMessage Faturanızı Kabartıyor Olabilir

Bu aralar iphone kullanıcılarının başına bela olan imessage konusundan bahsedeceğim. iPhone cihazlarında bulunan ücretsiz mesajlaşma özelliği imessage’ı çoğu iphone kullanıcısı bilir. Sistemi whatsapp gibi düşünebiliriz sadece internetinizi kullanır ve tamamen ücretsizdir. Ücretsiz diyoruz ama bazı iphone kullanıcılarından özellikle ios 10 güncellemesinden sonra şikayetler gelmeye başladı. İnternet üzerinde imessage benden ücret aldı, imessage faturama yansıyor gibi şikayetler dolaşıyor. Bu işin aslına gelecek olursak; imessage özelliği için Apple‘ın sizden ücret istemesi mümkün değildir. Fakat ios 10 güncellemesinden sonra oluşan bir hata yüzünden imessage etkinleştirmesi için çoğu kullanıcıda ekrana günde en az 3-4 kez şu uyarı geliyor;
Hatta şu an bu yazıyı iphone cihazımdan yazarken yine aynı uyarıyı aldım. İki seçenek bulunuyor:
1. Tamam deyip cihazınızın imessage özelliğini etkinleştirmeye çalışması için İngiltere’ye mesaj göndermesini denetebilirsiniz.
2. Hayır diyerek menüden çıkıp bundan vazgeçebilirsiniz.
İşte problem de tam burada başlıyor. Bu uyarının ne işe yaradığını anlamayan kullanıcılar her seferinde ‘Tamam’ seçeneğine basarak yurtdışına bir sms göndermiş oluyor. Böylece faturanıza imessage kullanma ücreti değil de bu özelliği aktif etmek için gönderilen sms ücreti yansıyor. Tabi bu kadar sms ay sonunda 300-400 liralık bir faturayla karşılaşmanız demek.

 

Peki böyle bir problem yaşadıysanız kimi suçlayabilirsiniz?
Aslına bakarsak suçlu Apple bu uyarı ile tekrar tekrar karşılaşmamak umudu ile cihazınızı itunes vasıtasıyla sıfırlamayı deneyebilirsiniz fakat bu saçma açık yüzünden gönderilen mesajların faturalarını karşılayacaklarını hiç sanmıyorum. Üzülerek söyleyeceğim ki üzerine bir bardak soğuk su içebilirsiniz.
Operatör tarafına geldiğimizde müşteri hizmetleri sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamayacağı için büyük ihtimalle sizi hiç dinlemeden Apple destek hattına yönlendirecektir. ‘Beyefendi yurtdışına 70-80 kez sms gönderilmiş. Bu ücretlendirme sms kullanımları yüzünden.’ Şeklinde gayet aydınlatıcı bir cevap ile karşılaşırsanız şükredin.
Bu problemden ben dahil birçok iphone kullanıcısı muzdarip. Zaten Türkiye’de imessage kullanan oldukça az ayarlara girip tamamen kapatalım desek. Buda pek çözüm olmuyor o uyarı her şekilde karşımıza çıkıveriyor.

 

Ne mi yapacağız?
Uyarı her geldiğinde KAPAT, VAZGEÇ’ e tıklayıp yeni güncellemede bu sorunun ortadan kalkmasını beklemekten başka pek çaremiz yok gibi görünüyor.
Apple ‘ın o her işimize yarayan destek sayfasında imessage etkinleştirme sırasında hata alıyorsanız..’ diye başlayan sayfayı okuyup gelen arkadaşlarımız için söyleyeyim. Umarım sorun çözülmüştür fakat oradaki çözümler;
1. Saat ayarlarınızı kontrol edin.
2. iMessage özelliğini açın kapatın
3. İnternetinizin açık olduğundan emin olun.
Gibi temel şeyler ki bunların kesinlikle bu problem ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Hey Apple! 800 liraya kulaklık satacağına şu acayip problemi bir çözüversen nasıl olur?…
İlginizi Çekebilir:  Strateji oyunları neden Diğer oyun türlerinden daha önemlidir?

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri