İncelik Olarak B

A planı mı önemlidir yoksa B planı mı? Birinci olmak mı daha değerlidir, ikinci olmak mı? Tabi ki A planı daha önemli, birinci olmak daha değerlidir. İkinci olmak nedir sorusuna verilen en iyi cevaptır galiba ilk kaybeden olmak demek. B harfi de çoğu zaman 2 rakamını sembolize eder. Önemli olandan değersiz, kademe olarak daha aşağı seviyededir.

Kuran’ı Kerim, üç semavi dinin sonuncusu olan İslamın kutsal kitabı Besmele ile başlar. Bismillahirrahmanirrahim Kuran’ın ilk kelimesi, B Kuran’ın ilk harfidir. Aynı zamanda Tevrat da B harfi ile başlar. Üç semavi dinin ilki olan Tevrat’ın ilk harfi de B’dir. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin en büyük eseri Mesnevi de yine B harfi ile başlar. Çağdaş bir örnek verelim son olsun. Elif Şafak’ın Aşk romanındaki her bölüm de yine B harfi ile başlar.

İlginizi Çekebilir:  Aynı Nehirde İki Kez Yıkanılmaz Ne Demek?

Kısacası B yazılana ithamdır. Yazan A yani 1, yazılan ise B yani 2’dir. Buradaki anlamı farklı ve derin bulmak gerekir. Divan edebiyatı mazmunlarından biri gibi değil, her inceliği ayrı manalara çekilebilecek, farklı hikayeleri bilmek lazım. Yaratılan yaratanın yanında acizdir, küçüktür. Öyle ki küçük olmayı bilmeli, acizliğini kabul etmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Ev Üzerine

Yazan yazdıklarından başka yazılar yazabilir mi? Yazar elbette, çünkü bir sefer yazdığını bir daha yazabilir hatta o yazdığından da güzel yazabilir fakat yazılmış olanlar yazarının dışında bir araya gelerek bir bütün oluşturabilir mi? Hayır, çünkü o yazılmış olandır, yazanı bellidir zira.

B harfi önemli, B harfi değerlidir. İster İbranice Bet deyin, ister Yunanca Beta deyin, ister de Arapça Ba deyin alfabenin ikinci harfi biziz yani insan yani yaratılmış olan. A’ya hürmetliyiz, çünkü A bizim en önemlimiz, en kutsalımız.

İlginizi Çekebilir:  İçinde Birileri Olmayan Hayaller Kurmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara