Düşünce

İngilizce Neden Bu Kadar Havalı?

Whatsapp durumumuza İngilizce birşeyler yazmak, paylaştığımız fotoğrafın altına İngilizce güzel sözler yazmak hem de bir tane dahi anadili İngilizce olan arkadaşımız olmamasına rağmen. İngilizce neden bu kadar havalı veya havalı olacak bir dil var ise neden ingilizce?

Dünyada yaklaşık 1.8 milyar insanın İngilizce konuştuğunu biliyoruz bir dilin çok yaygın olması havalı olması manasına mı geliyor? O zaman Çinceye bakalım dünyada 1.3 milyar insan Çince konuşuyor tabi olayın diğer tarafında ingilizcenin yaygın olarak birçok ülkede konuşulması buna rağmen çince yoğunlukla o ülkede konuşuluyor ve daha zor bir dil olduğunu söylemememize gerek yok sanırım.

Aslında ingilizcenin bu kadar havalı olmasının asıl sebebi gramer yapısı olarak öğrenimi kolay dolayısıyla yaygın, bilimsel çalışmaların dünyaya ingilizce olarak lanse edilmesi ve en önemlisi Holywood filmleri, şatafatlı ve etkileyici yaşamlarıyla holywood yıldızlarının herkesin hayallerindeki yaşama sahip olmaları şu anki maddi imkanlarla erişilebilecek tek ortak özellik onlarla aynı dili konuşmak yazmak olabilir.

 

İnsanlar kendilerine örnek olarak gördükleri yaşam tarzları ve insanlarla ortak özelliklere sahip olmak isterler ki onların yaşamlarına daha çok yaklaşabilsinler. Biraz onlar gibi giyinelim biraz onlar gibi konuşalım biraz daha onlar gibi olalımki biraz daha gelişmiş (gibi) görünelim.

Ayrıca araştırlamalara göre daha iyi ingilizce konuşan ülkeler daha çok para kazanıyor

Yukarıdaki paragrafta yazdıklarıma göre neden türkçe değil de ingilizce sorusunun cevabını bulmak pek de zor olmayacaktır. Tabi bu konuyu sosyolojik açısından enine boyuna tartışabilir ve analiz edebiliriz. Fakat benim araştırmalarım sonucu gördüğüm asıl sebep bu olabilir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.
See you in the next article (evet şimdi oldu böyle daha havalı)

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi