Yastığın Altında Düşlenenler

Günün en sevdiğim anıdır benim yastığın altında düşlemek. Yastığın altında düşlemek kimi zaman insanın bir ihtiyacı oluyor bana göre. Bazen bir itiraf edilememişlik, bazen bir aşkın söylenememesi, bazen günün hesabı, bazen de kurgusal hayaller, olması gerekenler ve sonunda o düşlerle gelen rahat bir uyku.

Yastığın altı güvenli bir limandır. Ne olursa olsun sizi en azından o gece misafir eder koynunda; para istemez, hesap sormaz ve sadece dinler sizi. Siz anlatırsınız derdinizi o dinler. Bıkmak usanmak bilmeyen bir şevkle, her gün ayrı bir zevkle dinler acılarınızı, sevinçlerinizi, duygularınızı, iyi geçen bir iş mülakatınızı ve kısaca her şeyinizi.

Örneğin yastığın altında düşlenenler sadece duygulu birkaç an değildir. Bazen okulda aldığınız bir notun yüksekliği, trafikte rastladığınız gül satan bir çocuğun normalde hiç rastlanmayacağı şekilde size gül hediye etmesi gibi günlük hayata dair anları da içinde barındırır. Bazen de ıslak bir hale döner yastığın altı. Gözyaşlarınızı kurutmaya, sizi avutmaya çalışır tüm içtenliğiyle ama bazen de ‘ağla’ der izin verir gözyaşlarınıza. Adil bir hükümdar gibidir. Bazen siz onu aksatırsınız ama o sizi unutmaz.

Günlük planlamaların da yapıldığı yerdir aynı zamanda yastık altları. Bir elinde kalem diğer elinde kağıt dinler sizi. Siz söylersiniz o sakin sakin notunu alır. Ve en sonunda size uykunuzda hatırlatır, rüyanıza sokar planlarınızı. Böylece zarif bir teşekkür edersiniz yastık altınıza.

Günün tüm yorgunluğunu alması da benim için onu ayrı bir konuma getirmiştir. Ne kadar yorgun olursanız olun yastığın altında birkaç dakika düşünecek bir vakit ayırın kendinize. Bazen de yastığın altından doğrulun ve sırtüstü gözleriniz tavana bakılı vaziyette bir uyku çekin. Yastık ve düş bir araya gelsin yeter.

Düşlemek zaten insanın en büyük zevklerindendir. Günün sonunda, tam uykuya dalacakken düşlemek ise en güzelidir. Tüm kötülükleri bir kenara bırakın ve aklınıza gelen tüm iyi olaylara, içinde olmak istediğiniz tüm iyi düşleri düşlemeye başlayın. Bu sizi iyi edecek ve iyi kılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.