Voleybolda Kurşun Pas Ne Demek

Voleybolda kurşun pas nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybolda kurşun pasın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Voleybolda Kurşun Pas Ne Demek?

Voleybolda iki rakip takım vardır ve her takımın pasörleri bulunur. Pasör kurşun pas yapacağı zaman topu yüzü pası atacağı yere dönük bir halde hızlı ve alçak bir vuruşla 1 ile 3 metre ötesine atmasıdır. Kurşun pas vuruşunun bir diğer adı da çabuk pastır. Alçaktan ve hızlı bir şekilde atılır. Pasörler top dağıtıcılardır ve smaçör olan takım arkadaşlarına top dağıtmakla görevlendirilirler. Pasörlerin takım numarası 3’tür. Pasörlerin görevi takımda en önemli görevlerden biridir. Paslar sayesinde oyunu yönlendirirler ve takımın olmazsa olmaz oyuncusudurlar. Pasör kötü oynarsa smaçörün daha çok çabalaması ve kötü pasları sayıya çevirmesi gerekir. Bu şekilde bir oyun için hücum sayılarının az olması ve mağlubiyet kaçınılmaz olur. Bu sebeple pasörlerin oyunu iyi yönlendirmesi maçın kazanılması için gereklidir.

Voleybolda Kurşun Pas Ne Demek

Kurşun pas, pasörün fileye yaklaşık 1.5 metre mesafede sıçramış smaçöre attığı paslara denir. Kurşun paslar, smaçörlere büyük kolaylık sağlar ve smaçların etkili olmasını sağlar. Bunun dışında kurşun jet pas çeşidi de bulunmaktadır. Voleybolda pozisyonun akışına göre pas çeşitleri de değişkenlik gösterir. Pasörler, smaçörlerin durumuna göre pas çeşitlerini değiştirebilirler. Zaman zaman kısa uzun paslarla kimi zaman da bombeli jet paslarla skor üretimine katkıda bulunurlar.

Kaynakça

1-) A’DAN Z’YE VOLEYBOL, MİNİ VOLEYBOL, PLAJ VOLEYBOLU CEP KİTABI, Fırat Üniversitesi (Link)

ilbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.