Spor

Süper Lig’de Kaç Takım Avrupa’ya Gidiyor?

Türkiye Futbol Federasyonu’nda (TFF Süper Lig) ligdeki kaç takım Avrupa’ya gidiyor? Ligi kaçıncı sırada bitiren takımlar Avrupa biletini alıyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden, liglerin istatistiklerinden ve takımlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Süper Lig’de kaç takımın Avrupa’ya gideceğinden söz edeceğiz.

Soru: Süper Lig’de Kaç Takım Avrupa’ya Gider?

Cevap: Normal şartlar altında ligi ilk dört sırada bitiren takımların Avrupa’ya gitme ihtimali bulunuyor. Şöyle ki;

  • 1. sırada bitiren doğrudan Şampiyonlar Ligi’ne katılır.
  • 2. sırada bitiren Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme oynar.
  • 3. sırada bitiren Avrupa Ligi’nde ön eleme oynar.
  • 4. sırada bitiren takım, Avrupa Ligi’nde ön eleme oynar.

Ülke puanı ve ülke temsilcilerinin Avrupa’da elde ettiği başarılara göre değişkenlik gösteren katılımlar, ligden lige farklılık gösterir. Avrupa’nın beş büyük liginde ilk 6 hatta ilk 8’in dahi Avrupa’ya gitme ihtimali varken bazı liglerde 1. sırada yer alan takımlar Avrupa Ligi için ön eleme oynayabilir.

Kupayı Kazanan Takım Doğrudan Avrupa’ya Gider

Ziraat Türkiye Kupası‘nı kazanan ekip, doğrudan UEFA Avrupa Ligi’nde gruplara kalır. Bu, UEFA‘nın her ülke için geçerli bir kuralıdır. Ülkemizde de bu kural geçerlidir. Örneğin geçtiğimiz sene Ziraat Türkiye Kupası finalinde Galatasaray’ı eleyen Akhisar, doğrudan gruplara kalmıştır.

İstisna: 5. Sıradaki Takım Avrupa Ligi’ne Katılabilir

Yukarıda ‘normal şartlar altında’ ligin ilk dört takımının Avrupa’ya gideceğinden söz etmiştik. Ancak bazı olağan dışı durumlarda bu kural değişebilir. Şöyle ki;

  • Bir takım hem ligi birinci sırada bitirir hem de Ziraat Türkiye Kupası’nı kazanırsa bu takımın kupadan elde ettiği Avrupa’ya gitme hakkı 5. sıradaki diğer bir takıma geçer.

Bir takımın hem UEFA Şampiyonlar Ligi‘ne hem de UEFA Avrupa Ligi‘ne aynı anda katılım göstermesi mümkün olmadığından söz konusu takımın UEFA Avrupa Ligi’ne doğrudan katılım hakkı ligin 5.’sine verilir.

Örneğin 2014/2015 sezonunda Galatasaray hem ligi hem de kupayı almıştı. Ligi 57 puanla averaj farkıyla Bursaspor‘un önünde 5. sırada bitiren Trabzonspor, normalde Avrupa’ya gidemezken bu istisna sayesinde Avrupa kupalarına grup aşamasından başlamıştı.

Not: Yazıda yer alan istatistik ve bilgilerin tamamı Maçkolik’ten alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds