Retrospektif Nedir? Retrospektif Yaklaşımın Özellikleri Nelerdir?

Retrospektif, olay ya da gelişmeleri, geçmişe bakarak ya da geçmişteki olay ve gelişmeler ışığında değerlendirmek ya da çıkarım yapmak anlamlarına gelmektedir. Retrospektif yaklaşım, siyaset, sanat ve sinemada özel bir yeri ve anlamı olan bir kavram olması bakımından da önemli bir olgudur.

Retrospektif Kelimesinin Kökeni

Retro ve spektif kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bir kelime olan Retrospektif, İngilizce retrospective ve Latince retrospectare olarak da kaynaklarda yer almaktadır. Retro, kelime anlamı olarak yakın geçmiş, spektif ise bakış açısı anlamlarına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Cumhurbaşkanı’nın Tek Başına Yaptığı İşlemler Nelerdir?

Retrospektif Bakış Açısıyla Siyaset

Siyaset dinamiklerinin ya da politik hamlelerin belirlenmesi ve uygulanmasında yakın geçmişteki olay ve gelişmeler etkilidir. Retrospektif bakış açısıyla siyaset, yakın geçmiş (retro) ya da geçmişte (vintage) meydana gelen olaylardan yola çıkarak yapılması planlanan hamlelere zemin hazırlamaktır.

Siyasete yön veren akımlar, her zaman yeni, orijinal ve yaratıcı olan düşünceler değildir. Bu kapsamda retrospektif, kısır döngüde kalan siyasetin bir uygulamasıdır. Böylece yakın geçmişteki olaylar ya da uygulamalar tekrar edilerek retrospektif bir yaklaşım öne sürülmüş olur.

İlginizi Çekebilir:  Yatmadan önce ayran içmek zayıflatır mı?

Sanatta Retrospektif

Herhangi bir sanatçının geçmişte yaptığı eserlerin bir sergide sergilenmesi de retrospektif sanat olarak tanımlanmaktadır. Retrospektif sanatta, sanatçının eserleri derlenir ve eserler sanatçının geçmiş dönemi ile bugünü arasındaki farkları gösterecek şekilde sergilenir.

Sinemada Retrospektif

Sinemada retrospektif, oyuncu veya yönetmenin en iyi film ve sahnelerinin yer aldığı kesitlerden ve parçalardan oluşan eserlere denilmektedir. Retrospektif sanatta, oyuncu veya yönetmenin geçmişte yer aldığı en iyi projeler sergilenir.

Retrospektif, bir tanımdan çok algılama biçimi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Sadece geçmiş zamanın taklidi değil geçmiş zamanda olan olaylardan esinlenerek bugünü yorumlama biçimidir.

İlginizi Çekebilir:  Ayla Filmi Yapımcısı Uslu: Vatanıma Hakaret Etseydim Oscar Vereceklerdi

Esasen yaratıcılığın ortadan kalktığı ve salt esinlenme olarak tanımlansa da retrospektif yaklaşım, eserlerde eskiye dair anımsatmalar sunarak mistik bir hava meydana getirir. Geçmişle kurulan bağlantılar da çoğu zaman kişilerin hatırlamak istediği şeylerden oluşur. En iyi çalışmaların yer aldığı sergi ya da projeler, diğer eser ve projelere göre daha iyi ve net hatırlanacağı için retrospektif, önemli bir yaklaşımdır.

One thought on “Retrospektif Nedir? Retrospektif Yaklaşımın Özellikleri Nelerdir?

  • Ocak 23, 2018 tarihinde, saat 14:25
    Permalink

    retrospektifin ne olduğu ile ilgili araştırma yapıyordum içeriğinize denk geldim gerçekten çok kaliteli bir içerik

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat