iPhone Kullanıcıları İçin Telefonda Saklama Alanı Nasıl Açılır?

iPhone kullanıcısı iseniz telefonda hafıza sorunu yaşayabilir hatta bu sorun canınızı bir hayli sıkabilir. Hele 16 GB depolama alanına sahip bir iPhone’unuz varsa bu sorun sizin için daha mühim. Fotoğraf çekmenize izin vermez, yeni uygulama indirmede sıkıntı çıkarır vs. Peki iPhone telefonlarda saklama alanı nasıl açılır? Depolama alanı nasıl yükseltilir? 

Aslında bunun belli başı birkaç yöntemi var. Bu yöntemler ise özel bir yazılım değil, klasik methodlardır. Bu yazımızda kısaca iPhone marka telefonlarda saklama alanının nasıl artırılacağından söz edeceğiz. 

1. Gereksiz Fotoğrafları Silin 

Telefonunuzda gereksiz gördüğünüz resimleri silin. WhatsApp’tan gelen resim ve videoları teker teker silin. Son Silinenler kısmından da resimlerin tamamını geri almamak üzere silin. 

2. Kullanmadığınız Uygulamarı Silin 

Telefonunuzda “süs” olarak duran tüm uygulamaları kaldırın. Uçak bileti satın aldığınız uygulamaları silin. Zira bilgileriniz iPhone’nun iCloud hesabında saklı tutuluyor. Siz silmiş olsanız da uygulamayı tekrar indirdiğiniz zaman veriler tekrar karşınıza çıkacak. 

3. Güncellemeyi Kaldırın 

Eski model bir iPhone sahibi iseniz güncellemeyi silmeyi deneyebilirsiniz. Apple’ın eski model telefonları “planlı eskitme” çerçevesinde bilerek yavaşlattığı biliniyor. Yeni güncellemeler eski model telefonları daha da yavaşlatacaktır. Bunun için güncelleme telefona indirilmiş olsa da güncellemeyi silin ve hafıza alanını yer açın. Bir güncelleme yaklaşık 800-1000 megabayt bir alan kaplamaktadır. Bu alan size rahat hareket etme imkanı sağlar. 

4. Uygulamayı Silin ve Tekrar Yükleyin 

Telefonunuza indirmiş olduğunuz uygulamalar “veri kullanımı” açısından fazla yer kaplayabilir. Örneğin uygulama büyüklüğü 150 megabayt iken telefonda kapladığı alan 450 megabayt olabilir. Verilerin tamamını silin ve uygulamayı AppStore’dan tekrar indirin. 

5. Uygulamaları Komple Silmeyin, Tutun

Yeni güncelleme ile birlikte iPhone’da uygulama silme konusunda iki seçenek var. Birincisi sadece uygulamanın silinmesi, belge ve verilerin saklı tutulması; ikincisi ise uygulamanın belge ve veriler dahil komple silinmesi. Eğer acil bir durumunuz varsa (video kaydı yapmak, önemli bir uygulama indirmek gibi) kısa bir süre için uygulamayı silebilirsiniz. Bu işlemde uygulama ana ekranda görünmeye devam eder. Yanındaki “küçük indirme ikonu”na tıklayarak uygulamayı yeniden indirebilirsiniz. 

6. Safari Geçmişini ve Verilerini Silin 

Safari her ne kadar iPhone orijinal uygulaması olsa da çeşitli sitelerden tuttuğu bilgileri barındırır ve bu bilgiler zamanla şişme yapar. Safari geçmişini temizlemek, açılan yeni sekmeleri kapatmak ve kaydedilen parola ve diğer verileri kaldırmak telefonunuzda boş bir alan açabilir. 

7.  Format Atın 

iTunes yardımıyla telefonunuzu bir bilgisayara bağlayın, güncelleme yapacaksınız buradan yapın ve telefonu fabrika ayarlarına geri döndürün. Sistemsel hatalara karşı format atarak depolama alanı gibi sorunları çözebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber