Alizeler Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Görülür?

Alizeler nedir? Özellikleri nelerdir? Hangi bölgelerde görülür? Alizeler, sürekli rüzgarların bir alt konusudur. Alizeleri anlamak için önce sürekli rüzgarların ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. Sürekli rüzgarlar;

  1. Atmosferdeki genel hava dolaşımına göre meydana gelen rüzgarlardır. 
  2. Sürekli rüzgarlar, yeryüzündeki alçak ve yüksek basınç kuşakları arasında, yılın her döneminde eserler. 
  3. Etki alanları ise oldukça geniştir. 
  4. Etkili oldukları alanda, o bölgenin iklimini şekillendirir ve iklime doğrudan etki eder. 
  5. Üçe ayrılırlar. 

Rüzgarlar; sürekli, mevsimlik ve yerel olmak üzere yine üçe ayrılır.

Sürekli rüzgarlar da; alizeler, batı rüzgarları ve kutup rüzgarları olmak üzere üçe ayrılır. Bu yazımızda kısaca Alizeler hakkında bilgi vereceğiz. Daha önceki yazılarımızda soğuk yerel rüzgarlar konusuna değinmiştik. 

Alizeler Nedir? 

  1. 30 derece enlemleri civarındaki dinamik yüksek basınç alanlarından Ekvator çevresinde bulunan termik alçak basınç alanlarına doğru eser. 
  2. Kuzey Yarım Küre’de kuzeydoğudan; Güney Yarım Küre’de ise güneydoğudan eser. 
  3. Alizeler, başlangıçta sıcak ve kurudurlar. Fakat daha sonra denizlerin üzerinden geçer ve nem alırlar ve Tropikal Kuşak karalarının doğu kesimlerine yağış bırakırlar. 
  4. Senenin önemli bir bölümünde esen Alizelerin esme yönleri değişmez. Bu sebepten ötürü eskiden Avrupa’dan Amerika’ya ticaret yapmaya giden yelkenli gemiler Alizelerden yararlandıkları için bu rüzgarlara “Ticaret Rüzgarları” adını vermişlerdir. 

Not: Alizelerin Kuzey Yarım Küre’de ve Güney Yarım Küre’de aynı doğrultuda esmemesinin nedeni, dünyanın dönüşü ile ilgilidir. Detaylı bilgi için “Rüzgarların Yönünü Etkileyen Faktörler” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Coğrafya konusunda detaylı bilgi için “Eğitim” kategorisine tıklayıp ilgili makaleleri okumanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting