Bu Pankartı Açan ODTÜ’lüler Gözaltına Alındı

ODTÜ’de düzenlenen mezuniyet töreninde ellerinde Erdoğan’a hakaret içerdiği iddia edilen pankartı taşıyan 3 kişiye, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında üç kişi gözaltına alındı. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ODTÜ’de yapılan mezuniyet töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret/ler içerdiği iddia edilen pankartı taşıyan 3 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını, bu kapsamda şahısların gözaltına alındığını açıkladı. 

Savcılıktan yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

İlginizi Çekebilir:  Ayla Filmi Yapımcısı Uslu: Vatanıma Hakaret Etseydim Oscar Vereceklerdi

“ODTÜ’de yapılan mezuniyet töreni sırasında Cumhurbaşkanına hakaret içeren pankartı taşıyan kişiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma başlatılmış ve 3 kişi gözaltına alınmıştır”

Olayın Geçmişi 

Recep Tayyip Erdoğan’ın “Günlük Evrensel” ve Musa Kart’a açılan davaların akabinde “Tayyipler Alemi” kapağıyla yayımlayan Penguen Dergisi ve çizeri Erdil Yaşaroğlu’na açmış olduğu 40 bin Lira’lık tazminat davası 2006 senesinde Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilmişti. Erdoğan’ın avukatı Fatih Şahin ise karikatürlerin ‘müvekkilin kişilik haklarına yönelik bir saldırı’ olduğunu savunmuş ve davanın kabul edilmesini istemişti. 

Penguen Dergisi avukatları, söz konusu karikatürlerle Erdoğan arasında herhangi bir ‘özdeşleştirmenin’ olmadığını, hakaret kastı içermediğini belirten görüşlerini yinelemesi üzerine yargıç, tarafların görüşlerini almış ve daha sonra davanın reddine karar vermişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara