Hukuk

İrtifak Hakları Nedir? Nelerdir?

İrtifak hakları nedir? Nelerdir? İrtifak haklarına örnek nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli hukuki terimlerden ve hukukta hakkın tanımı ve türlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca irtifak haklarından söz edeceğiz. 

Sınırlı ayni haklar, hak sahibine tanıdıkları yetkinin özelliğine göre irtifak hakkı, taşınmaz yükü ve rehin hakları olmak üzere üçe ayrılır. 

İrtifak Hakları Nedir? 

Başkasına ait olan eşyayı kullanma ya da ondan yararlanma yetkisi veren ayni haklara “irtifak haklar” denir. Daha açık bir ifadeyle irtifak hakları, “bir hak veya malvarlığı, (hukukta malvarlığı, bir kişinin para ile ölçülebilen hak veya borçlarının tamamını ifade eder) üzerine yükletilmiş bir yüküm olup, mal sahibini mülkiyete mahsus bazı hakların irtifak hakkı sahibi tarafından kullanılmasına katlanmaya veya bu hakların kullanmaktan sakınmaya mecbur kılar.” 

İrtifak hakları kendi aralarında “ayni irtifaklar”, “kişisel irtifaklar” ve “karışık irtifaklar” olmak üzere başlıca üç ana gruba ayrılır. Bu örnekler ise şöyledir; 

1) Ayni irtifak haklarına bir taşınmaz lehine kurulmuş olan “geçit hakkı”nı; (MK. m. 838)

2) Kişisel irtifak haklarına “intifa hakkı” (MK. m. 794) ve “oturma hakkını” (MK. m. 823) 

3) Karışık irtifak haklarına, yani hem kişisel hem de ayni irtifak şeklinde kurulabilen irtifak haklarına örnek olarak ise “üst hakkını” örnek olarak gösterebiliriz. (MK. m. 829) 

 

Deyaylı bilgiler ve daha fazlası için sitemizin “Hukuk” kategorisine tıklayabilir ve benzer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds