Hukuk

Uti Possidetis Nedir? Ne Anlama Geliyor?

“Uti possidetis” ilkesi, Latince “sahip olduğun gibi koru” anlamına gelir. Bu hukuki ilke, genellikle toprak anlaşmazlıkları durumlarında ulusal sınırların ve egemenlik haklarının belirlenmesinde kullanılır. İlgili tarafların mevcut durumu ve sahip oldukları toprakların esas alınması gerektiğini ifade eder. Bu ilkeye göre, bir ülkenin mevcut toprak sınırları ve egemenlik hakları, daha önceki siyasi yapıların veya egemenlik düzenlemelerinin devamı olarak kabul edilir. Bu da demektir ki, toprak anlaşmazlıklarının çözümünde taraflar mevcut toprak sahipliklerine dayanarak anlaşmaya varmalıdır. Uti possidetis ilkesi, genellikle sömürgecilik sonrası dönemlerde veya devletlerin bağımsızlığını kazandığı dönemlerde kullanılırken, ulusal sınırların belirlenmesinde ve toprak bütünlüğünün korunmasında etkili bir araç olarak kabul edilir.

Latince: Uti possidetis (çev. ’as you possess (İngilizcesi) – sahip olduğun gibi (Türkçesi)’ ) uluslararası hukukta, bir anlaşmada aksi belirtilmedikçe, bir çatışmanın sonunda toprak ve diğer mülklerin sahibinde kalacağına dair bir ilkedir; kısaca bu ilkeye “sahip oldukların senindir” denilebilir; eğer uluslararası hukukta bir anlaşma savaş sırasında alınan mal ve toprakların zilyetliğine ilişkin şartları içermiyorsa, o zaman uti possidetis ilkesi geçerli olacaktır.[1] Roma hukuku,menşeli bu ifade türetilmiştir Latince ita possidetis uti possideatis” sahip olduğun gibi sahip olmaya devam edebilirsin (sahip oldukların senindir) ” anlamına gelen ifadedir. Bu ilke, savaşan bir tarafın savaş yoluyla edindiği topraklarda hak iddia etmesine olanak tanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds