Ekonomi

İskontolu Hisse Ne Demek?

İskontolu hisse ne demek? Sorusunu genelde yatırım yapmak ve parasını değerlendirerek kar elde etmek isteyen yatırımcılar sormaktadır. Bu işe yeni başlıyor ve iskontolu hisse senedi nedir? Sorusunu soruyorsanız, hisse senetlerindeki nominal değeri bilmeniz gerekir. Böylece hissenin iskontolu olup olmadığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz.  

İskontolu hisse ne demek? Sorusunu en iyi şekilde tarif edecek olursak, hissenin normalde beklenen değerinden daha alt fiyata satışa sunulmasıdır. Normal şartlarda hisse senedinin piyasaya çıkarılacağı fiyatın daha altındaki hisse senetlere iskontolu olarak geçmekte ve bu fiyat birçok kişi tarafından değerlendirilebilecek bir fırsat olarak görülmektedir. Nominal değerin daha altında olacak şekilde iskontolu hisse sahibi olan kişiler, bir süre sonra bu hisseleri nominal değerin daha üstüne satabileceklerini düşünürler. 

İskontolu hisse ne demek? Kavradığımıza göre, bir de iskontolu hisse alan kişilerin paralarını kaybetme risklerinin de olduğunu belirtmek gerekir. Hisse senetlerinin iskontolu olması için genelde şirketlerin ya beklenilen büyümeyi gerçekleştirememesi ya da şirketin batmak üzere olması gerekir. Bu yüzden iskontolu hisse senedi yatırımlarında ilk olarak hissenin neden dolayı düştüğünü iyice araştırmak gerekir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.